​Ermeni milletvekili Paylan, tahrip edilen Surp Marinos Ermeni Manastırı`nın korunmasını Meclis gün - Gündem
19 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

26 Haziran 2020  

​Ermeni milletvekili Paylan, tahrip edilen Surp Marinos Ermeni Manastırı`nın korunmasını Meclis gün -

​Ermeni milletvekili Paylan, tahrip edilen Surp Marinos Ermeni Manastırı`nın korunmasını Meclis gün ​Ermeni milletvekili Paylan, tahrip edilen Surp Marinos Ermeni Manastırı`nın korunmasını Meclis gündemine taşıdı

HDP Ermeni milletvekili Garo Paylan, define avcıları tarafından tahribata uğrayan Surp Marinos Ermeni Manastırı’nın korunması konusunu Meclis gündemine taşıdı. Paylan, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Van Günpınar ilçesine bağlı Akboyu mahallesinde bulunan, Surp Marinos Ermeni Manastırı defineciler tarafından harabeye çevrilmiştir. 16. yy.'dan beri varlığı bilinen bu manastır, zamanında 300 kadar rahibeye ev sahipliği yapmış ve bölgenin ileri gelen eğitim merkezlerinden biri olduğunu hatırlatan Ermeni milletvekili, "Mimari açıdan da öneme sahip yapı, maalesef yıllar boyunca bakımsızlıktan ve definecilerin de vandalizmi ile bugün artık tamamen yok olma safhasındadır.

"Definecilik faaliyetleri ve idarenin ilgisizliği nedeni ile Van ve çevresindeki tarihi ve kültürel yapılar tahrip olmaktadır." ifadelerine yer verdi.

Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle şu soruları meclise taşıdı:

1. Surp Marinos Manastırı ve çevresinde define bulmak için kazı yapan kişi veya kişiler tespit edilip, haklarında yasal işlem başlatılmış mıdır?

2. Surp Marinos Manastırı ve Van ili sınırları içinde bulunan Hristiyanlara ait tarihi yapılar neden bakanlığınızca korunmamaktadır?

3. Surp Marinos Manastırının restore edilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?

4. Van ilinde, Ermeniler tarfından yapılan manastır, kilise ve kültürel yapıların envanteri hazırlanmış mıdır?

5. Ermenilere ait kültürel izlerin yok edilmesi bugüne kadar bir devlet politikası olarak sürdürüldü. Bu politikanın değiştiğini göstermeyi düşünüyor musunuz?

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+