​50 yıl cami olarak kullanılan tarihi yapı kiliseye dönüştürülüyor - Gündem
27 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

29 Haziran 2020  

​50 yıl cami olarak kullanılan tarihi yapı kiliseye dönüştürülüyor -

​50 yıl cami olarak kullanılan tarihi yapı kiliseye dönüştürülüyor ​50 yıl cami olarak kullanılan tarihi yapı kiliseye dönüştürülüyor

Elâzığ'ın Kovancılar ilçesi Ekinözü (Habap) köyünde, 1700'lü yıllarda kilise olarak inşa edilen, ancak 1915'te camiye dönüştürülen tarihi yapı, köylülerin yeni bir cami yapmalarıyla birlikte boş kalarak metruk bir binaya dönüştü.

Kovancılar ilçesi Ekinözü (Habap) köyünde, yaklaşık 50 yıl boyunca cami olarak hizmet veren, ancak köylülerin 60'lı yıllarda yeni bir cami inşa etmeleriyle terk edilen ve zamanla harabeye dönen tarihi yapı, Elâzığ Müze Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından tekrar kilise olarak restore edilmeye başlandı.


Arkeologlar eşliğinde Elâzığ Müze Müdürlüğü'ne bağlı 10 kişilik ekip, 1915'te cami olarak dini hizmet vermeye başlayan tarihi yapıyı tekrar kiliseye dönüştürmek üzere çalışmalara başladı.

Proje için, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nden onay alındığı ve çalışmalar için devlet ödeneğinin sağlandığı belirtildi.

Kovancılar ilçesi Ekinözü köyünde ve çevresinde hiçbir Hristiyan bulunmamasına rağmen yaklaşık 50 yıl cami olarak hizmet sunmuş tarihi bir yapının, kilise olarak inşa edilmeye başlanması dikkat çekici bulundu
Bu haber ilkha.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ilkha.com) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+