​Ermenistan Dışişleri Bakanı Rusya Mevkidaşı ile sınırdaki durumu görüştü - Gündem
25 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

13 Temmuz 2020  

​Ermenistan Dışişleri Bakanı Rusya Mevkidaşı ile sınırdaki durumu görüştü -

​Ermenistan Dışişleri Bakanı Rusya Mevkidaşı ile sınırdaki durumu görüştü ​Ermenistan Dışişleri Bakanı Rusya Mevkidaşı ile sınırdaki durumu görüştü

Bugün 13 Temmuz'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre muhataplar, Ermenistan-Azerbaycan sınırının bir bölümünde Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği saldırılar sonucu yaratılan gerginliği ve bunun aşmasının yollarını görüştü.

Görüşme sırasında Bakanlar bölgesel istikrar ve güvenlik konularına da değindi.

Bakan Mnatsakanyan, Ermenistan Cumhuriyeti topraklarında bulunan Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin ait mevziye saldırı teşebbüsünde bulunarak Azerbaycan'ın ateşkes rejiminin ihlal edilmesini kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı üzere 12 Temmuz’da saat 12:30'da, bir UAZ aracında hareket eden Azerbaycan birlikleri Tavush bölgesi yönünde Ermenistan devlet sınırını ihlal etmeye çalıştı. Ermeni tarafından yapılan bir uyarıdan sonra Azerbaycan askerleri arabalarını bırakıp mevzilerine geri çekildiler. Bundan sonra Azerbaycan birlikleri bir kez daha Ermeni mevzilerini ele geçirmeye ve topçu ateşi açmaya çalıştı. Ancak Ermenıstan ordusundan karşılık alıp geri çekildi. Daha sonra zaman zaman topç atış ile ateşkes rejimi ihlal eden Azerbaycan tarafı gece saatlerinde ihlallerine ara verirken sabah saatlerinde yine farklı kalibreli silahlardan ateşkes rejimini ihlal etmeye başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise Azerbaycan ordusundan 4 askerin hayatını kaybettiği, 5 askerin ise yaralandığı bildirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+