​Ermeni Apostolik Kilisesi`nden Türkiye`ye Ayasofya mesajı - Gündem
10 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Յաւելուած / Օր : Մուրց / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

14 Temmuz 2020  

​Ermeni Apostolik Kilisesi`nden Türkiye`ye Ayasofya mesajı

​Ermeni Apostolik Kilisesi`nden Türkiye`ye Ayasofya mesajı ​Ermeni Apostolik Kilisesi`nden Türkiye`ye Ayasofya mesajı
Tüm Ermenileri Katolikosu 2. Garegin Hazretleri, Ayasofya Ortodoks Kilisesi’nin camiye dönüştürülmesine dair Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Temmuz tarihli kararını üzüntüyle karşıladıklarını duyurdu.

Kutsal Eçmiadzin Ana Makamı’ndan yapılan açıklamada, “Milyonlarca Hristiyanların çağrı ve endişelerinin ihmal edildiğine, Ayasofya Kilisesi’nin UNESCO tarafından dünya miras listesine dahil edilmiş olmasının bile dikkate alınmadığına üzüntüyle dikkat çekiyoruz.

Türkiye hükümetinin eylemleri, asırlar boyunca Osmanlı hükümdarları tarafından Ermeni halkının ve diğer Hristiyan halkların ibadethanelerinin tahrip ve yok edilmesi hakkında acı hatıralar uyandırıyor.

Osmanlı Devleti’nde Soykırıma tabi tutulan bir halk olarak Ermeni halkı ve Ermeni Apostolik Kilisesi, Ortodoks kardeşlerimizini acısını ve endişesini paylaşıyor. Ermeni Kilisesi, Türkiye hükümeti tarafından siyasi çıkarlarından dolayı verilen ve dinler arası karşılıklı anlayış ve diyaloğa zarar veren bu kararı kınıyor ve onu yeniden gözden geçirmeye çağırıyor” ifadelerine yer verildi.Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+