Af Örgütü Beyrut patlaması için bağımsız araştırma istedi - Gündem
09 Aralık 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

07 Ağustos 2020  

Af Örgütü Beyrut patlaması için bağımsız araştırma istedi -

Af Örgütü Beyrut patlaması için bağımsız araştırma istedi Af Örgütü, Beyrut`ta insani kriz yaşandığını da belirterek, insani yardımların yapılması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, 4 Ağustos’ta Beyrut’ta meydana gelen ve en az 145 kişinin ölmesine, 5 binden fazla kişinin ise yaralanmasına yol açan patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

“Lübnan’a insani yardım artırılsın”

Açıklamada, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreter Vekili Julie Verhaar, "Beyrut’taki patlamaya neden olan sürecin araştırılması için derhal uluslararası bir mekanizma kurulmalı" dedi.

Beyrut'ta patlamanın yaşanmasına neden olan tonlarca amonyum nitratın yıllardır limanda bekletildiğini hatırlatan Verhaar şunları söyledi:

“Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından ortaya çıkan korkunç sahneler, halihazırda birden çok kriz yaşayan bir ülke için yıkıcıydı. Bu trajik günde kalbimiz mağdurlarla ve onların aileleriyle birlikte. Güvenli olmayan bir şekilde depolanmış büyük miktarda amonyum nitrat olasılığı da dahil olmak üzere Beyrut’taki patlamaya neden olan sürecin araştırılması için derhal uluslararası bir mekanizma kurulmalı.”

“Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü, uluslararası topluma, ülkenin Covid pandemisinin yanı sıra şiddetli bir ekonomik krizle mücadele ettiği bu dönemde Lübnan’a yönelik insani yardımları derhal artırma çağrısında bulunuyor.”

Yas ilan edildi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, patlamaya depoda güvenli olmayan koşullarda saklanan 2 bin 750 tonluk amonyum nitratın sebep olduğunu açıkladı.

5 Ağustos’ta Lübnan’da üç günlük yas ilan edildi. Kurtarma görevlileri ise patlamadan hayatta kalanlara ulaşmak için enkaz aramalarını sürdürüyor.

Bu haber Bianet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Bianet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Bianet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+