​Moskova Patrikhanesi`nden Kariye ve Ayasofya tepkisi - Gündem
27 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Վահագն / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

23 Ağustos 2020  

​Moskova Patrikhanesi`nden Kariye ve Ayasofya tepkisi -

​Moskova Patrikhanesi`nden Kariye ve Ayasofya tepkisi ​Moskova Patrikhanesi`nden Kariye ve Ayasofya tepkisi

Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Bakan Yardımcısı Nikolay Balaşov, Ayasofya'daki mozaiklerin gün boyunca kapalı tutulduğunu belirterek, "Ayrıca mevcut koşullarda mabedin kültürel değerlerine erişim kadınlar için kısıtlandı. Onlar için ayrılan yerden görüntüleri seyretmek neredeyse imkansız" dedi.

Balaşov, Sputnik'e yaptığı açıklamada aynı uygulamayı Kariye'de de beklediklerini dile getirerek, "Oysa orada sıva katmanları altında bulunan ve İkinci Dünya Savaşı sonrası restorasyon uzmanları tarafından açılan mozaikler ve freskler, Bizans sanatının ilahi nurla aydınlatılan gerçek hazinesi. Günümüze ulaştığı hali ve sanat icrasının zarafeti açısından pitoresk Kariye kompleksinin eşi benzeri yok" ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABER
[Yunanistan'dan 'Kariye' kınaması: Topluma karşı bir provokasyon]Yunanistan'dan 'Kariye' kınaması: Topluma karşı bir provokasyon

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Bizans döneminden kalma Kariye Müzesi’nin camiye dönüştürülmesi kararına Yunanistan’dan kınama geldi.

'KARANLIĞA GÖMÜLDÜĞÜNÜ GÖRMEK BİZİ ÜZÜYOR'

Konstantinopolis Ana Kilisesi'ne ait ruhani ve kültürel değerlerinin Rus Ortodoks Kilisesi tarafından kendine geçen miras olarak algılandığını kaydeden Balaşov, şunları söyledi:

"Ve bir zamanlar büyük uygarlığın son maddi izlerinin şimdi nasıl karanlığa gömüldüğünü görmek bizi üzüyor. Tüm bunlar, bu uygarlığın manevi simgesi olan Konstantinopolis Patriğinin, Ortodoks kiliseleri ailesi içindeki eşitler arasında birinci olmak yerine onun tek hükümdarı ve başkanı olmayı tercih ederek eylemleriyle küresel Ortodoks topluluğunun birliğini bölmesi sayesinde mümkün hale gelmiştir. Bunun sonucu maalesef kendi evinde bile tüm etkisini kaybetmiştir. Çok üzücü."

Bu haber artigercek.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek.com) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+