Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni subaya karşı Azerbaycan`ın ağaşıayıcı eylemlerini sertçe kına - Gündem
20 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

29 Ağustos 2020  

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni subaya karşı Azerbaycan`ın ağaşıayıcı eylemlerini sertçe kına -

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni subaya karşı Azerbaycan`ın ağaşıayıcı eylemlerini sertçe kına Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni subaya karşı Azerbaycan`ın ağaşıayıcı eylemlerini sertçe kınadı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, 22 Ağustos’ta Azerbaycan’a esir düşen Ermeni subay Gurgen Alaverdyan’a karşı Azerbaycan’ın aşağılayıcı davranışlarını en sert şekilde kınayarak, bunun uluslararası insancıl hukukunun açık ve kaba ihlali olduğuna vurgu yaptı.

Bakanlık, Alaverdyan’ın haysiyetine alenen hakaeret eden Azerbaycan'ın, Cenevre III. Sözleşmesiyle güvence altına alınan ve medeni dünya tarafından kabul edilen “askeri esirlerin her şartlarda kendi kişiliğine ve onuruna karşı saygı” hakkını ihlal ettiğini kaydetti.

Azerbaycan’ın bu tutumunun, terör örgütlerine has olduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı, bu tür basit propaganda ve Ermeni karşıtı yöntemlerle Azerbaycan’ın, Temmuz savaşındaki kendi ordusunun başarısızlığını Ermeni subaya dayatılan asılsız metinle telafi etmeye çalıştığını vurguladı.

Açıklamada, “Uluslararası insancıl hukuka karşı Azerbaycan’ın ihmalcı yaklaşımının bir başka ispatı da, Cenevre Sözleşmelerinin ek protokollerini bugüne kadar onaylamaktan kaçınan nadir ülkelerden biri olmasıdır” denildi.

Hatırlanacağı üzere, Azerbaycan, 22 Ağustos’ta yanlışlıkla Azerbaycan sınırını geçerek esir düşen Ermeni subay Gurgen Alaverdyan’ın katılımıyla bir video mesaj yayınlamıştı, ancak Ermeni karşıtı içerikli mesaj metninn, Azerbaycanlılar tarafından hatalı Ermeniceyle hazırlandığı ve Ermeni subaya zorla okutulduğu anlaşılmıştı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+