Azerbaycan’da Ermeni kilisesininin kitabesini ters çevirip göstererek Alban kilisesi olarak tanıttıl - Gündem
24 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

16 Eylül 2020 - Bu haber 98 kez okundu.  

Azerbaycan’da Ermeni kilisesininin kitabesini ters çevirip göstererek Alban kilisesi olarak tanıttıl

Azerbaycan’da Ermeni kilisesininin kitabesini ters çevirip göstererek Alban kilisesi olarak tanıttıl Azerbaycan’da Ermeni kilisesininin kitabesini ters çevirip göstererek Alban kilisesi olarak tanıttılar[
Azerbaycan’da tarihi Ermenistan’ın Gandzak (şimdiki adıyla Gence) bölgesinde Ermeni kilisesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Bununla ilgili Azerbaycan’da ses yükselenler yıkılan kilisenin Ermeni kilisesi değil gerçekleri çarpıtarak Alban kilisesi olarak tanıtıyorlar.

Kilisesnin resimlerini de yayınlandı ve resimlerden birinde Ermenice yazılmış kitabeyi ters çevirerek ‘okunmayan bir yazı’ olarak gösterilmeye çalışıyorlar.

Halbuki yazıtta Ermenice ‘hayk.g’ yazısı açık bir şekilde gözüküyor.

Farklı gülünç ve absürde varan iddialarla genel olarak Azerbaycan’ın sözde tarihçileri bu bölgedeki Ermeni kültürel mirası devamlı Albanlara mal etmeye çalışıyorlar.

Büyük ihtimalle resimlerde görünen kilise 1857 yılında Pand dağının üzerinde, 2018 metre yükseklikte Sargis Ter Azaryants tarafından inşa edilen Surp Pandalyon kilisesidir.

Ermeni anıt araştırmacısı Samvel Karapetyan’ın çalışmalarında yer alan bilgilere göre bu şapel Ermeni halkı arasında önemli bir kutsal ziyaret mekanı olarak biliniyordu.

Azerbaycan’ın bu çirkin ve çoğu zaman alay konusu olan davranışı yenilik değil. Dağlık Karabağ hakkında kitap yazan Thomas De Wall’a göre Ermeni mirasını Alban mirası olarak tanıtmaya çalışan sözde tarihçilerden biri de Farida Mamedova’dır.

1975 yılında Mamedova Artsakh’taki meşhur Ermeni Gandzasar manastırını bile Alban kilisesi olarak tanıtmaya çalışmış ve saçma iddialarda bulunmuştu.

Azerbaycan tarihçileri tüm tarihi gerçeklerini değiştirip Ermenileri bu coğrafyadan her türlü silmeye çalışsa da sonunda kendileri gülünç duruma düşüyorlar.
Bu haber erm....ber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+