​ABD, Hizbullah`ı Avrupa`da amonyum nitrat depolamakla suçladı - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

18 Eylül 2020  

​ABD, Hizbullah`ı Avrupa`da amonyum nitrat depolamakla suçladı -

​ABD, Hizbullah`ı Avrupa`da amonyum nitrat depolamakla suçladı ​ABD, Hizbullah`ı Avrupa`da amonyum nitrat depolamakla suçladı

ABD Dışişleri Bakanlığı terörle mücadele biriminin koordinatörü Nathan Sales, Hizbullah'ı Avrupa'nın çeşitli yerlerinde amonyum nitrat depolamakla suçladı. Sales, Hizbullah'ın İran'dan gelecek 'saldırı emirlerine hazırlanmak' amacıyla amonyum nitrat depoladığını iddia etti.

ABD, Hizbullah’ı bazı Avrupa ülkelerinde amonyum nitrat depolamakla suçladı. ABD Dışişleri Bakanlığı terörle mücadele biriminin koordinatörü Nathan Sales, Hizbullah üyelerinin, geçen yıllarda Belçika’dan Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya ve İsviçre’ye amonyum nitrat taşıdığını ve patlayıcı maddenin hala Avrupa genelinde depolanıyor olabileceğinden şüphe edildiğini söyledi.

Sales, iddiasına kanıt sunmazken, ABD’nin, Hizbullah’ın amonyum nitratı 2012 yılından bu yana buz keseleriyle desteklenmiş ilk yardım çantalarında taşıdığına inandığını söyledi. Sales, depolanmış amonyum nitratın bugün muhtemelen Yunanistan, İtalya ve İspanya’da olduğu varsayımında bulunduklarını dile getirdi.

Hizbullah’ın İran’dan gelecek ‘saldırı emirlerine hazırlanmak’ amacıyla amonyum nitrat depoladığını iddia eden Sales, “Hizbullah neden Avrupa topraklarında amonyum nitrat depolar? Cevabı açık: Hizbullah bu silahları ne zamanki kendisi ya da Tahran’daki akıl hocaları gerekli görürse büyük terörist saldırılar düzenlemek için depoladı” ifadelerini kullandı. Sales, daha çok ülkeye Hizbullah’ın faaliyetlerine yasak getirmesi çağrısında da bulundu.

ABD yönetimi, İranlı 47 şirket ve şahsın yanı sıra, Lübnan’da Hizbullah ile bağlantılı iki şirketi ve bir örgüt yöneticisini yaptırım listesine almıştı.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+