ABD`de Ermeni merkezinde çıkan yangınla ilgili kundaklama soruşturması - Gündem
28 Kasım 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Տրե / Օր : Սիմ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

19 Eylül 2020  

ABD`de Ermeni merkezinde çıkan yangınla ilgili kundaklama soruşturması -

ABD`de Ermeni merkezinde çıkan yangınla ilgili kundaklama soruşturması ABD`de Ermeni merkezinde çıkan yangınla ilgili kundaklama soruşturması

ABD’nin San Francisco şehrinde Surp Krikor Lusavoriç Ermeni kilisesinin yanında bulunan Ermeni merkezinde yangın çıktı. Yangının kasıtlı olarak çıkarıldığı ve bunun bir nefret saldırısı olduğu belirtiliyor.

Olay Perşembe gecesi meydana geldi. İtfaiye ekipleri derhal devreye girse bile bina yangından dolayı büyük hasara uğradı.

Asbarez sitesinin aktardığı bilgilere göre merkezde Vaspuragan salonu ve farklı derneklerin ofisleri yer alıyordu.

San Francisco Ermeni toplumunun temsilcileri polis ile birlikte bu nefret eylemi gerçekleştirenlerin kim olduğunu belirlemeye çalışıyor. Yangına dair bilgi verenlere 25 Bin ABD Doları tutarında bir ödül verilecek.

San Francisco İtfaiye Teşkilatı olayla ilgili kundaklama soruşturması başlattı.

San Francisco Bölge Savcısı Chesa Boudin bir Twitter paylaşımında “San Francisco’da bu şekilde korkakça, nefret dolu, suç eylemine yer yok, nefrete karşı Ermeni toplumunun yanındayız.” dedi.

Ermeni toplumu yetkilileri, yangının binanın üç farklı yerinde - kilise pazar okulu derslikleri, kilise ofisi ve Hamazkayin Kütüphanesi- başladığını söyledi.

Görgü tanıkları cam kırılma sesini duyduklarını ve kısa süre sonra binanın alev aldığını söylediler. Kilisenin mütevelli heyeti başkanı Rostom Aintablian, hedef olduklarını açıkladı.

Aintablian, yerel Kanal 4 televizyonuna yaptığı açıklamada , "Burada bir tür nefret suçu işlenmiş olmalı" dedi ve şöyle devam etti: "KZV okulumuzda da benzer bir durum yaşadık ve bunun bu olayın devamı olduğunu düşünüyoruz."

Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında Azerbaycan ve Türkiye yanlısı gruplar San Francisco’da bulunan Kruzian-Zakarian,Vaspuragan okulu ve okulun yanında bulunan duvarlara nefret söylemi içeren yazılar yazmıştı.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+