​TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret[TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret - Gündem
28 Ocak 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Արաց / Օր : Սիմ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

24 Eylül 2020  

​TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret[TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret -

​TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret[TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret ​TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret[TeK’ten Süryani Kilisesi’ne Ziyaret

Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu, İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin’i İstanbul’da Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi’ndeki makamında ziyaret etti.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Süryani Metropolit Yusuf Çetin ve Protestan Kiliseler Derneği yönetim kurulu kiliseler arasında diyalog, birlik konuları ele alınarak kiliseler arasındaki ilişkileri yakınlaştırmanın gerekliliği ele alındı.

İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin, Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu üyelerine İstanbul Bakırköy’de inşaatı devam eden Süryani Ortodoks Kilisesi’nin inşaatı hakkında bilgi verdi. Metropolit Çetin, kiliseler arasında yakın bir ilişki olmasını istediğini belirterek, imanlılar arasında birlik olması gerekliliğini Kutsal Kitap’ta da belirtildiğini dile getirdi.

Ziyarette Süryani Kadim Vakfı Genel sekreteri Zeki Demir de hazır bulunurken, Protestan Kiliseler Derneği heyetinde ise Protestan Kiliseler Derneği Dönem Başkanı Pastör Ali Kalkandelen, Genel Sekreter Umut Şahin, Basın Sözcüsü Soner Tufan, Yönetim Kurulu Üyeleri Behnan Konutgan ve Vahan İsaoğlu da yer aldı.

Ziyaretin ardından Protestan Kiliseler Derneği Dönem Başkanı Pastör Ali Kalkandelen, Metropolit Çetin’e günün anısına üzerinde Kutsal Kitap’tan “Çağrınızdan doğan tek bir umuda çağrıldığınız gibi, beden bir, Ruh bir, Rab bir, iman bir, vaftiz bir, her şeyden üstün, her şeyle ve her şeyde olan herkesin Tanrısı ve Babası birdir.” (Efesliler 4:4-6) ayetinin yazılı olduğu plaket sundu.

Protestan Kiliseler Derneği, İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin arasındaki en son görüşme 3 yıl önceki “tanışma ziyareti” sırasında olmuştu.

Bu haber t24 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (t24) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(t24). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+