​Ürdün`den Azerbaycan ve Ermenistan`a ateşkes çağrısı - Gündem
25 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

29 Eylül 2020  

​Ürdün`den Azerbaycan ve Ermenistan`a ateşkes çağrısı -

​Ürdün`den Azerbaycan ve Ermenistan`a ateşkes çağrısı ​Ürdün`den Azerbaycan ve Ermenistan`a ateşkes çağrısı

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ile Azerbaycan'a ateşkes ve sağduyu çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden şiddetli çatışmalardan dolayı endişe duyulduğunu belirtti.

Taraflara ateşkes ve sağduyu çağrısında bulunan Fayiz, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarına ve konuyla alakalı diğer uluslararası kararlara göre çatışmanın müzakereler aracılığıyla barışçıl yollarla çözülmesini istedi.

Hatırlanacağı üzere 27 Eylül tarihinde sabah 07:10 sularında Azerbaycan silahlı kuvvetleri, Artsakh (Dağlık Karabağ) ile tüm cephe hattı boyunca saldırıya geçti. Artsakh'a karşı hava ve füze saldırıları başlatıldı.

Dağlık Karabağ'a ve çevresine saldırılar düzenleyen Azerbaycan ordusu, başta başkent Stepanakert olmak üzere sivil yerleşim yerlerini, okullarını hedef aldı. Çok sayıda konutta hasar oluştu ve çok sayıda eve mermi isabet etti. Ermenistan'da ve Artsakh'ta sıkıyönetim ve seferberlik ilan edildi.

Azerbaycan'ın saldırısı sonucu Ermeni sivil halk arasında 2 çocuk ve bir kadın şehit var. Ermeni tarafı, 84 şehit ve 200 kadar yaralı olduğunu da açıkladı.

Artsakh Savunma Ordusu'ndan edinen bilgilere göre Azerbaycan, şu ana dek yaklaşık 400 can kaybı verdi. Azerbaycan ordusuna ait toplam 4 helikopter, 49 İHA, 80 zırhlı araç, 1 uçak ve 82 karayolu taşıma aracı imha edildi. Çatışmalar devam ediyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+