Karabaağ hava sahasında Azerbaycan`a ait 1 savaş uçağı ve 1 İHA vuruldu - Gündem
24 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

02 Ekim 2020  

Karabaağ hava sahasında Azerbaycan`a ait 1 savaş uçağı ve 1 İHA vuruldu -

Karabaağ hava sahasında Azerbaycan`a ait 1 savaş uçağı ve 1 İHA vuruldu Karabaağ hava sahasında Azerbaycan`a ait 1 savaş uçağı ve 1 İHA vuruldu

Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin hava savunma güçleri, 2 Ekim 2020 günü sabah saat 07:55 sularında Artsakh’ın hava sahasında Azerbaycan’a ait bir savaş uçakğı ve bir İHA vurdu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın Basın Sözcüsü Şuşan Stepanyan, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “Artsakh sınırı boyunca çatışmalar devam ediyor. Hasmın, savunma hattının bazı noktalarında sızma girişimleri başarısız kaldı” açıklamasını yaptı.

Hatırlanacağı üzere, 27 Eylül tarihinde Azerbaycan, Artsakh’ın sınır hattının boyunca şiddetli savaş operasyonları başlattı. Azerbaycan’ın saldırıları nedeniyle şimdiye kadar Artsakh’ta 11 sivil vatandaş yaşamını yitirdi, 60’tan fazla kişi yaralandı. Azerbaycan, Ermenistan sivil yerleşim yerlerini de hedef aldı, bombalamalar sonucunda Vardenis’te ve Mets Masrik’te birer vatandaş yaşamını yitirdi. Savaş operasyonlarında Azerbaycan’a destek veren Türkiye’ye ait F-16 uçağı, Ermenistan’ın hava sahasında SU-25 uçağını vurdu, pilot yaşamını yitirdi. Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin 103 askeri vatan uğrunu hayatını feda etti.

Elde edilen kesin verilere göre, Azerbaycan tarafının bu savaşta 1280 can kaybı, 2700 yaralısı var. Hasma ait 95 İHA, 12 helikopter, 181 zırhlı araç, 5 uçak , 2 “Smerç” ve 3 “TOS-1A” ağır topçu sistemi imha edildi.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+