AİHM, Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı ara yaptırım uygulanması talebini kabul etti - Gündem
09 Aralık 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

06 Ekim 2020  

AİHM, Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı ara yaptırım uygulanması talebini kabul etti -

AİHM, Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı ara yaptırım uygulanması talebini kabul etti AİHM, Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı ara yaptırım uygulanması talebini kabul etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Azerbaycan'ın Artsakh'a (Dağlık Karabağ) karşı başlatılan savaşı ilgili olarak Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı ara yaptırım uygulanması talebini kabul etti.

AİHM, 30 Eylül’de de Ermenistan’ın Azerbaycan'a geçici tedbir uygulanması yolunda yaptığı başvuruyu kabul etmişti.

Ermenistan, Azerbaycan kararının ardından bu kez 4 Ekim 2020'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye için benzer talepte bulundu.

Başvuru, salı günü (6 Ekim 2020) yedi AİHM yargıçtan oluşan ilgili daire tarafından incelendi.

Buna göre çatışmanın tırmanışını dikkate alan AİHM, Mahkeme İç Tüzüğünün 39. maddesini (geçici tedbirler) tekrar uygulamaya karar verdi.

Kararda, Türkiye dahil çatışmaya doğrudan veya dolaylı olarak dahil olan tüm devletleri sivil haklarının ihlaline katkıda bulunan eylemlerden kaçınmaya ve Sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerine saygı göstermeye çağırdı.

Mahkeme, 29 Eylül 2020’de Artsakh'taki durumun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlali konusunda ciddi riskler oluşturduğu gerekçesiyle alınan kararı hatırlatarak, Azerbaycan ve Ermenistan’dan, sivil halkın yaşamını ve sağlığını tehlikeye atacak, kötü muameleye yol açacak ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin maddelerini ihlal edecek askeri eylemlerde özellikle kaçınmalarının istendiğine vurgu yaptı.

Yapılan açıklamada yedi hâkimden oluşan ilgili dairenin, Ermenistan'ın başvurusunun, Strasbourg mahkemesinin içtüzüğün 39. maddesi uyarınca değerlendirilmesine karar verdiği kaydedildi.

Hatırlanacağı üzere Emenistan'ın AİHM temsilciliği'nden edinden bilgiye göre Ermenistan'dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

''Özellikle Azerbaycan tarafından Artsakh Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti'nin sivil halkı ve yerleşim birimlerine karşı uluslararası insancıl hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ağır ihlaleriyle gerçekleştirilen saldırılara Türkiye'nin çok yönlü desteği ve savaş operasyonlara devamlı katılımı dikkate alarak Ermenistan Cumhuriyeti kendi ve Artsakh Cumhuriyeti adına Türkiye'ye karşı Avrupa Mahkemesinin İçtüzüğü'ndeki 39. Maddesinde öngürülen geçici tedbirlerin uygulunmasını talep etti.''


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+