Ruhani: İran sınırlarında teröristlerin varlığına müsaade etmez - Gündem
17 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Ասակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

07 Ekim 2020  

Ruhani: İran sınırlarında teröristlerin varlığına müsaade etmez -

Ruhani: İran sınırlarında teröristlerin varlığına müsaade etmez Ruhani: İran sınırlarında teröristlerin varlığına müsaade etmez

Başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Artsakh'taki çatışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, teröristlere İran sınırlarına yakın bölgelerde varlığına müsaade etmeyeceğini belirterek, bu konu asla kabul edilemez olduğunu ve komşu ülkelerin yetkililerine de bildirildiğini belirtti.

7 Ekim'de bakanlar kurulu oturumunda Ermenistan'ın ve Ermenistan’ın üst düzey yetkilileri ile görüşmelerine işaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, görüşmelerde İran İslam Cumhuriyeti hiç bir sorun çatışma ve savaşla çözümlenemeyeceğine ve başka yolları aramak gerektiğine inandığını, Tahran bu alanda yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti.

Ruhani, İran bazılarına bazı bahanelerle Suriye’de uzun yıllardan beri mücadele ettiği teröristleri İran sınırlarına getirmelerine asla müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Ruhani ayrıca Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların bölgesel bir savaşa dönüşmesi konusunda uyarıda bulunarak şöyle dedi:

Bazıları bu çatışmaları şiddetlendirme peşinde, ancak bunun hiç bir ülkenin yararına olmadığını ve bu savaş siyasi yollardan son bulması gerektiğini bilmeleri gerekir.

Ruhani İran açısından savaş asla kabul edilemez olduğunu belirterek, bölgeye istikrarın yeniden geri dönmesini umduklarını ifade etti.

Ruhani, "Teröristlerin sınırlarımıza gelmesini önlemek için Suriye, Irak ve Lübnan'da savaştık. Şimdi faklı bahanelerle teröristleri Suriye ve başka yerlerden sınırlarımıza yakın bölgelere getirilmeleri kabul edilemez. Azerbaycan ve Ermenistan'a bu husus iletildi. Bu taraftan ya da o taraftan ateşe benzin dökenler var. Bu kimsenin çıkarına değildir." diye konuştu.

İran topraklarına yönelik tacizlere dikkat çektiğini hatırlatan Ruhani, "Bölgemiz çok hassas ve önemlidir. Öncelikle şehirlerimiz, köylerimiz ve topraklarımızın güvenliği çok önemli. Karabağ'da iki ülke arasında başlayan savaş sınırlarımızın dibindedir. Sınırlarımıza düşen katyuşa füzeleri, havan topları ve diğer mühimmatlar asla kabul edilmez." değerlendirmesini yaptı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+