Putin: Ermenistan’a karşı sorumluluklarımız var - Gündem
18 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Մասիս / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

07 Ekim 2020  

Putin: Ermenistan’a karşı sorumluluklarımız var -

Putin: Ermenistan’a karşı sorumluluklarımız var Putin: Ermenistan’a karşı sorumluluklarımız var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Artsakh'taki (Dağlık Karabağ) çatışmalardan büyük endişe duyduklarını dile getirdi. Putin ayrıca Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında Ermenistan'a karşı sorumlulukları olduğunu da hatılattı.

Putin, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e açıklamalarda bulunarak Azerbaycan'ın Ermenistan'a ve Artsakh'a karşı gerçekleştirdiği savaşa dair değerlendirmeler yaptı.

Artsakh'ta yaşananların trajedi olduğunu vurgulayan Putin, "Çok endişeliyiz çünkü Azerbaycan, Ermenistan ve Dağlık Karabağ, buralarda yaşayan tüm insanlar bize yabancı değiller. Rusya’da yaklaşık 2 milyon Azerbaycanlı ve bundan daha fazla da Ermeni yaşıyor. Çok sayıda Rus vatandaşı, bu ülkelerle dostane ve akrabalık ilişkileri sürdürüyor. Bu elbette büyük bir trajedi. İnsanlar ölüyor. İki taraftan da büyük kayıplar var" ifadelerini kullandı.

Çatışmaların yakın zamanda sona ereceğini umduklarını belirten Putin, “Mümkün olan en kısa zamanda ateşkes sağlanması için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Ermenistan’ın KGAÖ üyesi olduğunu anımsatan Putin, şunları kaydetti:

"Bu anlaşma çerçevesinde Ermenistan’a karşı belirli sorumluluklarımız var. Bu çatışmalar, Ermenistan toprağında yapılmıyor. Rusya anlaşma çerçevesinde sorumluluklarını her zaman yerine getirir. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la sürekli temas halindeyim. Rusya’nın müttefik olarak sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda bir soru işareti yok."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+