​Kanada, Türkiye’ye silah ihraç izinlerini askıya aldı - Gündem
09 Aralık 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

08 Ekim 2020  

​Kanada, Türkiye’ye silah ihraç izinlerini askıya aldı -

​Kanada, Türkiye’ye silah ihraç izinlerini askıya aldı ​Kanada, Türkiye’ye silah ihraç izinlerini askıya aldı

Kanada, Artsakh’ta (Dağlık Karabağ) sivillere karşı kullanılması nedeniyle askeri insansız hava araçlarında kullanılan parçaların (TB-2 Bayraktar) Türkiye’ye ihracatını askıya aldı.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Kanada’nın Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerinin askıya alındığını açıkladı.

François-Philippe Champagne yaptığı açıklamada, ”Son birkaç gündür, Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmada Kanada teknolojisinin kullanıldığına dair bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları öğrendikten sonra, derhal Global Affairs Canada’yı bu iddiaları araştırması için yönlendirdim. Kanada’nın güçlü ihracat kontrol rejimine uygun olarak ve devam eden çatışmalar nedeniyle, durumu daha ayrıntılı değerlendirmek için zaman tanımak amacıyla Türkiye’ye yönelik ilgili ihracat izinlerini askıya aldım.” dedi.

François-Philippe Champagne, Kanada’nın Dağlık Karabağ’da toplulukların bombardımanı ve sivil kayıplarla sonuçlanan devam eden çatışmadan endişe duymaya devam ettiğini belirtti.

Bakan, ”Sahadaki durumu istikrara kavuşturmak için derhal önlem alınmasını istiyor ve bu çatışmaya barışçıl, müzakere edilmiş bir çözüme alternatif olmadığını yineliyoruz.” diye söyledi.
Bu haber akunq kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (akunq) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(akunq). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+