​Berlin’den Bakü ve Erivan’a Karabağ ile ilgili müzakerelere başlama çağrısı - Gündem
17 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

11 Ekim 2020  

​Berlin’den Bakü ve Erivan’a Karabağ ile ilgili müzakerelere başlama çağrısı -

​Berlin’den Bakü ve Erivan’a Karabağ ile ilgili müzakerelere başlama çağrısı ​Berlin’den Bakü ve Erivan’a Karabağ ile ilgili müzakerelere başlama çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanlığı basın dairesinden yapılan açıklamada, Berlin’in Ermenistan ile Azerbaycan arasında Moskova’da varılan insani ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladığı belirtilerek taraflara ateşkese uyma ve ne pahasına olursa olsun yeni kayıplardan kaçınma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Almanya hükümeti, Moskova’da Ermenistan ile Azerbaycan arasında insani amaçlı ateşkes konusunda varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor ve her iki tarafı, ateşkese uymaya ve her ne pahasına olursa olsun yeni kayıplardan kaçınmaya çağırıyor” ifadelerine yer verildi.

“Her iki ülkenin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla ve ihtilafın çözümünün ana ilkeleri temelinde esaslı müzakerelere başlamaya hazır olmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan’ı ihtilafın barışçıl ve kalıcı çözümüne yönelik yoğun çaba sarf etmeye çağırıyoruz” denilen açıklama, şu ifadelerle devam etti:

“Federal hükümet, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarına, çatışmaları sona erdirme konusundaki kararlılığı ve esaslı müzakereler için teşekkür ediyor. AGİT Minsk Grubu’nun bir üyesi olarak, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarına müzakereler yoluyla çözüm bulmaya yönelik sürekli çabalarına desteğimizi bir kez daha teyit ediyoruz.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Rusya Dışişleri Bakanı arabuluculuğunda istişarelerde bulunmak üzere dün Moskova’ya davet etmiş, taraflar 10 saatten fazla süren müzakerelerin ardından 4 maddelik bir anlaşmaya imza atarak Dağlık Karabağ’da insani amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için ateşkes kararı almıştı.

Bu haber sputnik kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sputnik) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sputnik). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+