​Estukyan: `Türkiye’nin tavrı Ermenilere kendilerini kötü hissettiriyor - Gündem
24 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

13 Ekim 2020  

​Estukyan: `Türkiye’nin tavrı Ermenilere kendilerini kötü hissettiriyor -

​Estukyan: `Türkiye’nin tavrı Ermenilere kendilerini kötü hissettiriyor ​Estukyan: `Türkiye’nin tavrı Ermenilere kendilerini kötü hissettiriyor

Azerbaycan'ın Artsakh'a (Dağlık Karabağ) ve Ermenistan'a karşı 27 Eylül'de başlattığı savaş nedeniyle Türkiye'de Ermenilere yönelik nefret söylemlerinde ciddi artış oldu.

Agos Ermenice sayfaları editörü ve yazarı Pakrat Estukyan, konuyu Euronews'e değerlendirdi. Estukyan, on yıllardır süren savaşın anlaşmayla sonuçlanmamasını Azerbaycan - Ermenistan arasındaki kriz nedeniyle kurulan AGİT Misk Grbubu üyelerine bağlıyor. Ona göre bu ülkeler barışı değil çözümsüzlüğü savunuyor.

Bu savaş üzerinden Türkiye’nin almış olduğu tavrın da Ermenilere kendilerini kötü hissettirdiğini söylüyor. Türkiye'nin son altı yıldır kabuk değiştirdiğini ifade eden gazeteci Estukyan, laik ve demokratik yapıların yok olduğunu ve devlet yapılarının tarikatlara dağıtılmasının endişe verici olduğunu belirtiyor.

Agos yazarı Pakrat Estukyan, Türkiye’nin Ermenistan’ı karşısına alıp, Azerbaycan’a destek vermesini doğru bulmuyor. Çünkü bu saatten sonra Türkiye ve Ermenistan’ın iyi bir ilişki yakalamasını oldukça zor görüyor.

Bu iki ülke arasındaki savaş nedeniyle ortaya çıkan nefret söylemlerinin de kaynağının milliyetçilik olduğunu düşünen Estukyan, birbirleriyle temas içinde olan halkın arasında bir nefret olmadığı görüşünde.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+