Adam Schiff: ABD`nin, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma zamanı geldi - Gündem
26 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

14 Ekim 2020  

Adam Schiff: ABD`nin, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma zamanı geldi -

Adam Schiff: ABD`nin, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma zamanı geldi Adam Schiff: ABD`nin, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma zamanı geldi

ABD Kongre üyesi Adam Schiff, Türkiye ile Azerbaycan’ın, uzun zamandan beri süregelen bir ihtilafı sivil halka karşı acımasız güç kullanımıyla çözemeyeceklerini anlaması gerektiğini dile getirdi. Aynı zamanda Kongre üyesi, bütün bunlar yaşanırken ABD'nin de boş durmaması gerektiğini vurguladı.

“Facebook” üzerinden bir paylaşım yapan Schiff, “Azerbaycan’a ait ilk bombaların, Arsakh halkının başına düştüğü andan beri, birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişi öldürüldü veya yaralandı, binlerce vatandaş kendi evini terk etmeye veya İHA, topçu veya bomba korkusuyla açık havada uyumaya mecbur kaldı. Tarihi kilise ve şehirler bombalanarak yıkıldı. Bu haksız savaşa bakmaksızın Artsakh halka hala ayaktadır, Ermenistan hala ayakta. Ve biz de onların yanında durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu savaşın bir anda meydana gelmediğini söyleyen Kongre üyesi, bütün bunların, Bakü’deki yozlaşmış rejimin, kendi halkı için sağlayamadığı barış, refah ve özgürlük yerine halkına zorla etnik milliyetçilik önermesinin sonucu olduğunu vurguladı.

Adam Schiff, “Ancak bu, Türkiye ile Azerbaycan’a karşı ABD tarafından yürütülen ve apaçık bir şekilde başarısızlığa uğrayan politikanın da bir sonucudur” diye sözlerine ekledi.

Schiff, Azerbayca’ın hep saldırdığına, Ermenistan ile Artsakh’ın ise kendi halkının yaşamını ve evlerini koruduğuna bakmaksızın ABD’nin, uzun zamandan beri Ermenistan ile Azerbaycan arasında eşitlik işaret koyduğuna da dikkat çekti.

Kongre üyesi, “Bu ihtilafın tek çözümü, topçu ve bomba yardımıyla sivil halkın bombalanması değil, müzakereler olabilir. ABD, Aliyev’in otoriter rejiminin değil, Artsakh’ın genç demokrasisinin yanında durmalı. Eğer Türkiye ile Azerbaycan, Artsakh ile müzakereler yoluna girmeye hazır değilse, demek ki ABD’nin, Artsakh’ı bağımsız bir ülke olarak tanıma zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+