Peskov: Moskova, Yerevan ve Bakü, Karabağ görüşmelerinde formatın değişmeyeceği - Gündem
28 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Սիմ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

15 Ekim 2020  

Peskov: Moskova, Yerevan ve Bakü, Karabağ görüşmelerinde formatın değişmeyeceği -

Peskov: Moskova, Yerevan ve Bakü, Karabağ görüşmelerinde formatın değişmeyeceği Peskov: Moskova, Yerevan ve Bakü, Karabağ görüşmelerinde formatın değişmeyeceğinde anlaştı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Artsakh (Karabağ) müzakerelerine Türkiye’nin de katılmasına ilişkin bir soru karşısında, hem Rusya hem Ermenistan hem Azerbaycan’ın görüşme formatının değişmeyeceği üstünde anlaştığını hatırlattı.

Peskov’a, Artsakh sorununa siyasal çözüm arayışları için Türkiye’nin içinde yer alacağı bir görüşme formatı oluşturulmasına Rusya’nın nasıl bakacağı soruldu.

Soru karşısında Peskov, “Her şeyden önce, üç dışişleri bakanının yakın zamanda Moskova’da yaptıkları görüşmelerinde her üç tarafın da müzakere formatının değişmeyeceğini onaylamış olmalarından yola çıkıyoruz” dedi.

Kremlin Sözcüsü’nün atıf yaptığı Moskova görüşmesinde Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları yer almıştı. Söz konusu görüşmede taraflardan her üçünün de üstünde anlaştığı açıklamanın maddelerinden birisinde, Karabağ için belirlenmiş olan müzakere formatının değişmeyeceği kaydediliyordu.

Tarafların üstünde anlaştığı açıklamanın dört maddesi şu şekilde:

1. Savaş esirleri ile alıkonulmuş diğer insanların ve cenazelerin değişimi adına insani nedenlerle 10 Ekim 2020, 12.00’de ateşkes ilan edilecektir. Söz konusu süreç Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin kriterlerine uygun olarak, yine bu kurumun hakemliğinde yürütülecektir.

2. Ateşkesin somut unsurları üstünde ayrıca anlaşılacaktır.

3. Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları arabuluculuğunda, temel çözüm prensipleri temelinde barışçıl bir çözüm için bir an önce müzakerelere başlayacaktır.

4. Taraflar müzakere süreci formatının değişmeyeceğini teyit etmektedirler.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+