Ermeni esirler, Hadrut`a sızan sabotajçılar tarafından öldürüldü: Ceza davası açıldı - Gündem
24 Ocak 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

16 Ekim 2020  

Ermeni esirler, Hadrut`a sızan sabotajçılar tarafından öldürüldü: Ceza davası açıldı -

Ermeni esirler, Hadrut`a sızan sabotajçılar tarafından öldürüldü: Ceza davası açıldı Ermeni esirler, Hadrut`a sızan sabotajçılar tarafından öldürüldü: Ceza davası açıldı

Artsakh’a (Dağlık Karabağ) karşı Azerbaycan’ın yürüttüğü geniş çaplı savaş operasyonları devam ederek, ülkeye sızan Azerbaycan’ın keşif ve sabotaj grubunun üyeleri, Hadrut’ta esir aldıkları iki silahsız sivil vatandaşı işkenceler uygulayarak öldürdü.

Sadece korunmasız ve silahsız sivilleri öldürmekle de yetinmeyen bu caniler, yaptıkları büyük bir kahramanlık sanarak bütün bu gelişmeleri kameraya aldı ve sosyal medyada yayınladı.

Artsakh Başsavcısı Danışmanı Gor Abrahamyan, Artsakh’ın iki vatandaşının öldürülmesi ile ilgili ceza davası açıldığını duyurdu. Dava, “Silahlı çatışmalar sırasında uluslararası insani normların ciddi ihlalleri” hakkında Artsakh Cumhuriyeti’nin Ceza Kanunu’nun 416. maddesinin 1 fıkrasının 1 bendine göre açıldı.

Son bir günde sosyal medyada büyük patlamaya yol açan videonun, Hadrut şehrinin Artur Mkırtçyan Sokağında, hasmın düzenlediği sızma girişimi sırasında çekildiği, öldürülen kişilerin ise 1947 ve 1995 doğumlu Artsakh vatandaşları olduğu tespit edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın, video ile ilgileri olmadığını duyurmasının ardından Azerbaycan’lı sosyal medya kullanıcıları videoyu silmeye başlasa da, Ermenistan Ombudmanı ofisi, videoyu yayınlayan tüm Azeri kaynakları zamanında tespit ve kayıt etti. Bütün bu verilerin, 16 Ekim'de uluslararası yetkili hukuk makamlarına iletieceği duyuruldu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+