Ermenistan, Türkiye`den ürün ithalatını durdurabilir - Gündem
23 Ekim 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Սահմի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

16 Ekim 2020 - Bu haber 76 kez okundu.  

Ermenistan, Türkiye`den ürün ithalatını durdurabilir

Ermenistan, Türkiye`den ürün ithalatını durdurabilir Ermenistan, Türkiye`den ürün ithalatını durdurabilir
Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Türkiye manşeli ürünlerin Ermenistan’a ithalatının geçici olarak durdurulmasını önerdi. Gündemde bulunan ve görüşülen proje, kabul edilmesi durumunda 6 ay süreyle geçici olmak üzere 31 Aralık tarihinde yürürlüğe girecek.

Bakanlık, Türkiye manşeli ürünlerin ithalatının yasaklanmasının, ilk önce güvenlik açısından önemli olduğunu açıkladı, çünkü mevcut durumda Türkiye, iki Ermeni devletlerine karşı yoğun saldırılarda bulunan Azerbacyan’a ve onun terör eylemlerine açık bir şekilde yardım ve destek veriyor.

Tasarıda, Ermeni halkın ve esnafın, son dönemde zaten kendi kararıyla Türk ürünlerinden vazgeçtiği, bunların alım ve satımının ülke genelinde önemli derecede sınırlandığı de vurgulandı.

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Türk ürünlerinin ithalatının durdurulması durumunda ülkede kıtlık yaşanmayacağını, diğer ülkelerden yapılan ihracat ve yerel üretim sayesinde ihtiyaçların karşılanacağını vurguladı.

Hatırlanacaüı üzere, 2019 yılındaTürkiye’de Ermenistan’a toplam 268.1 milyon dolar değerinde ürün ithal edildi. Türkiye’den Ermenistan’a en çok giyim, narenciye, araç ve makineler, petrol ve petrol ürünleri ithal ediliyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+