NATO`dan Türkiye`ye S-400 tepkisi: İlişkiler zedelenebilir - Gündem
17 Eylül 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

19 Ekim 2020  

NATO`dan Türkiye`ye S-400 tepkisi: İlişkiler zedelenebilir -

NATO`dan Türkiye`ye S-400 tepkisi: İlişkiler zedelenebilir NATO`dan Türkiye`ye S-400 tepkisi: İlişkiler zedelenebilir

NATO, Türkiye'nin Sinop yakınlarındaki bir tatbikatta, Rusya'dan aldığı S-400 savunma sistemini test ettiğine dair haberlerden endişe duyduğunu açıkladı.

Alman Haber Ajansı'na (dpa) konuşan NATO sözcüsü, S-400'lere ilişkin olarak, "Bu sistem müttefik hava araçları için bir risk oluşturabilir ve müttefikler arasındaki ilişkileri zedeleyebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin müttefikleri ile alternatif çözümler aramasının önemine işaret eden NATO sözcüsü, kararın Türkiye'nin ulusal meselesi olduğunu ancak S-400 sisteminin NATO'nun hava ve füze savunma sistemine entegre edilemeyeceğinin altını çizdi.

Sözcü, "S-400 hava savunma sisteminin test edildiği Türkiye tarafından teyit edilirse, bu üzücü olur" ifadesini de sözlerine ekledi.

Cuma günü Türkiye'nin Sinop yakınlarında S-400'leri ilk kez test ettiğine dair haberler yayınlanmıştı, Rus resmi haber ajansı TASS da askeri ve diplomatik çevrelerden bir kaynağa dayandırılan haberinde, S-400 hava savunma sistemine ait üç füzenin ateşlendiğini ve belirlenen tüm hedeflere başarıyla isabet ettiğini belirtmişti.

ABD de Türkiye'nin S-400'leri test ettiğine ilişkin haberler konusunda bir açıklama yapmış ve S-400 sisteminin aktive edilmesi halinde, bunun iki ülke ilişkileri açısından ağır sonuçları olacağını bildirmişti. Türkiye'nin Rusya'da S-400 hava savunma sistemi satın alması karşısında ABD, Türkiye'yi F-35 savaş uçakları programından çıkartmış ve sistemin aktive edilmesi halinde Türkiye'yi yaptırımla tehdit etmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+