​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye, Karabağ’da tamamen yıkıcı bir rol oynuyor - Gündem
02 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

21 Ekim 2020  

​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye, Karabağ’da tamamen yıkıcı bir rol oynuyor -

​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye, Karabağ’da tamamen yıkıcı bir rol oynuyor ​Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye, Karabağ’da tamamen yıkıcı bir rol oynuyor

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Türkiye’nin Artsakh'ta (Dağlık Karabağ) tamamen yıkıcı bir rol oynadığını açıkladı.

Fransız basınına konuşan Sarkisyan, Azerbaycan’ı savaşı başlatmak ve ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Sarkisyan, “Türkiye, bu çatışmada tamamen yıkıcı bir rol oynuyor ve bu soruna Artsakh halkının özlemleriyle hiçbir ilgisi olmayan yeni bir boyut ekledi.” ifadesini kullandı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı, Rusya'nın askeri müdahalesine ihtiyaç olup olmadığı sorusuna "Kesinlikle yok. Rusya veya başka bir ülkeyi dahil etmeye gerek yok. Bunun yerine, bu konuda yıkıcı bir rolü bulunan Türkiye'nin süreç dışı bırakılmasını konuşmalıyız." dedi.

Bu arada Sarkisyan, Dağlık Karabağ'daki durumun görüşüleceği BM Güvenlik Konseyi toplantısından sonra Türkiye'ye baskı uygulayacak bir açıklamanın kabul edileceğini umduklarını söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı, "Savaşın sona ermesi ve ateşkesin başlaması için NATO ve AB'den Türkiye ile Azerbaycan'a baskı yapmasını bekliyorum. Her şey müzakere masasına yatırılıyor. AGİT Minsk Grubu, Artsakh'taki bölgeler, Artsakh'ın nihai statüsü de dahil her konuda istişarede bulunuyor. Açık olan tek bir şey var, o da savaşın sona erdirilmesi ve müzakere masasına dönülmesi." ifadelerini kullandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+