​ABD`li Senatör Menendez, Türkiye ve Azerbaycan`a silah satışının durdurulmasını Kongre`den talep et - Gündem
11 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Երեզկան / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

23 Ekim 2020  

​ABD`li Senatör Menendez, Türkiye ve Azerbaycan`a silah satışının durdurulmasını Kongre`den talep et -

​ABD`li Senatör Menendez, Türkiye ve Azerbaycan`a silah satışının durdurulmasını Kongre`den talep et ​ABD`li Senatör Menendez, Türkiye ve Azerbaycan`a silah satışının durdurulmasını Kongre`den talep etti

ABD Senato üyesi Bob Menendez, Türkiye ile Azerbaycan’a ABD tarafından silah satışının durdurulmasını talep eden iki karar tasarısı Kongre’ye sundu.

Menendez, “Azerbaycan’ın, Türkiye’nin desteğiyle Ermeni halkına karşı sürdürdüğü saldırılar, bölgede sivil vatandaşlar arasında acı can kayıplarına ve insan haklarının korkunç ihlallerine yol açtı. ABD, Azerbaycan ile Türkiye’ye güvenlik ve silah alanında destek vermeye devam edemez, çünkü onlar, bölgeyi gittikçe daha fazla barıştan uzaklaştırıyor” açıklamasını yaptı.

Senatör, sunuğu iki karar tasarısının, kendi güvenlik güçlerini masum insanlara zarar vermek amacıyla kullanan bu iki ülke yöneticilerine silah satışının durdurulacağını vurguladı.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye’nin askeri desteğini alan Azerbaycan, 27 Eylül tarihinde Artsakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyeti’nin tüm sınırı boyunca saldırıya geçti. Geniş çaplı savaş operasyonlarında sık sık hem Karabağ, hem Ermenistan’ın sivil yerleşim yerleri hedef alınırken, Türkiye de Suriye, Libya ve Afganistan’dan kiralık askerler ve teröristleri Azerbaycan tarafından savaşmak üzere bölgeye sevk etti.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+