Putin`den Karabağ ve Türkiye açıklaması! - Gündem
23 Mayıs 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

29 Ekim 2020  

Putin`den Karabağ ve Türkiye açıklaması! -

Putin`den Karabağ ve Türkiye açıklaması! Putin`den Karabağ ve Türkiye açıklaması!

Son dakika haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karabağ sorununun çözümüne ilişkin görüşmelere Türkiye dahil birçok ülkenin katılması gerektiğini söylediVideoyu OynatRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan’ın müzakere masasına oturmaları gerektiğini belirterek, “Azerbaycan ile Ermenistan’ın, Türkiye’nin de olduğu Minsk Grubu çerçevesindeki müzakerelerle çözüme ulaşması gerekiyor.” dedi.

Putin, video konferans yöntemiyle katıldığı “Rusya Çağırıyor!” adlı etkinlikte çeşitli yatırım şirketi temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Dağlık Karabağ’da ilk çatışmaların etnik meselelerden başladığını savunan Putin, “Sovyetler Birliği yönetimi de insanların güvenliğini sağlayacak etkin bir karar almamıştı, Ermenistan eline silah alarak kendisi adım atmıştı.” diye konuştu.

Azerbaycan’ın ise Karabağ’daki 7 bölgenin Ermenistan’la ilişkili olmadığı görüşünde olduğunu belirten Putin, “Azerbaycan, 'Bu toprakları tekrar geri almaya ve Dağlık Karabağ konusunu da halletmeye hakkımız var.' diyor. Herkesin kendi doğrusu var ve basit bir çözüm yok, zira çok karışık bir düğüm var.” dedi.

Putin, Rusya’nın mevcut duruma ilişkin açık bir yaklaşıma sahip olduğunu söyleyerek, “Karabağ’da belirli bir rejimin sağlanmasıyla 5 artı 2 bölgenin Azerbaycan’a verilmesini konuşmak bizim yaklaşımımızdır. Uzun süreli çözüm için iki tarafa da uygun olan bir çıkar dengesi sağlanmalı.” ifadelerini kullandı.

Krizin çözümü için ilk etapta çatışmaların durdurulması ve müzakere masasına oturulması gerektiğini dile getiren Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan’ın, Türkiye’nin de olduğu Minsk Grubu çerçevesindeki müzakerelerle çözüme ulaşması gerekiyor. Bunun başarılabileceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN'DAN PUTİN'E KARABAĞ TEKLİFİ

Putin ile telefon görüşmesinde Karabağ sorununu beraber çözme adımını ama bu adımı atarken kırmızı çizgilerin bulunduğunu bu sözlerle anlatmıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan;

"En son Sayın Putin ile görüştük. Artık bu işe gelin bir son verelim. İstersen bu işi birlikte çözeriz. Siz Paşinyan'la bu görüşmeleri yapın, ben İlham kardeşimle yapayım. Bu işi tatlı bir yere bağlayalım. Heyetler görüşsün. Ama bir şeye karar verelim, bu işi çözecek miyiz, çözmeyecek miyiz? Biz samimiyiz. Bu adımı atalım. Güzel bir görüşme oldu. Temennim odur ki bunu neticlendiririz. Kırmızı çizgilerimizi de söyledik. Bunlar aşıldığında babamızın oğlu olsa gözümüz görmez. 'Siz Suriye'den Azerbaycan'a yabancı güçler gönderiyorsunuz' diyorlar. Ben de Sayın Başkan'a '2000 civarında PKK/YPG'lileri Ermenistan 600 dolar maaşla orada savaşıyorlar' dedim. 'Benim haberim yok' dedi. Bunun üzerinde durmanız lazım. Buna göre adımlar atmak lazım. Sayın Putin'in PKK/YPG'ye yüz vereceğine ihtimal vermiyorum ama Paşinyan'a söylemesi lazım, gereği yapılır."

KARABAĞ'DA KIRMIZI ÇİZGİ NEDİR?

Hem Türk hem Azerbaycanlı kaynaklar toprak bütünlüğüne atıf yapıyor. 'Kırmızı çizgi Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüdür' derken Ermenistan'ın işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesi geretiğini ifade etti.

Daha önce Lavrov planı olarak adlandırılan Karabağ sorununa ilişkin planda yer alan 5+2 reyonlarından çekilme konusunda ise kaynaklar, 'Azerbaycan'ın 7 reyondan 5'ine yakınını geri aldığını söylüyor. Lavron planı da dahil tüm planlar ölmüştür. Artık yeni bir zemin var' ifadelerine yer veriyor.

CNN TÜRK'ün görüşmenin içeriğine yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Erdoğan görüşmede bu sorunu Minsk kapsamında ele almaktansa Türkiye ve Rusya'nın kuracağı bir müzakere masasında çözmeyi teklif etti etti. Henüz somut bir adımın olmadığı ancak Putin'in görüşmede teklife sıcak baktığı ifade edildi.

CNN TÜRK'e teklifi değerlendiren kaynaklar, Rusya'nın Misnk eş başkanlığını bugüne kadar kendi tekelinde tutması ve diğer eş başkanları bu süreçten uzaktan tutmasına atıf yaptığı belirtildi. Türkiye ve Rusya'nın süreci yürütmesi batıyı bölgeden uzak tutacağı için sıcak bakması da gündemde.

Azerbaycan kaynakları da çözüm için en uygun yöntemin bu olduğunu belirtti

Bu haber milliyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (milliyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(milliyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+