​Rusya: Çatışmalar Ermenistan’a geçerse Yerevan’a gereken tüm yardımları yapacağız - Gündem
03 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արամ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

31 Ekim 2020  

​Rusya: Çatışmalar Ermenistan’a geçerse Yerevan’a gereken tüm yardımları yapacağız -

​Rusya: Çatışmalar Ermenistan’a geçerse Yerevan’a gereken tüm yardımları yapacağız ​Rusya: Çatışmalar Ermenistan’a geçerse Yerevan’a gereken tüm yardımları yapacağız

31 Ekim'de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Viadimir Putin’e Azerbaycan ve Türkiye tarafından Artsakh'a (Dağlık Karabağ) karşı başlatıldığı saldıganlığının yarattığı durumu ve zorluklarını detaylandıran bir mektup gönderdi.

Ermenistan sınırına yaklaşan çatışmaları göz önünde bulundurarak, Paşinyan, Putin’e Rusya’nın ülkesinin güvenliğini sağlamak için nasıl ve ne düzeyde bir yardım gösterebileceğini ele almak için derhal istişarelere başlama talebini iletti.

Mektupta, talep için dayanak olarak iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkileri ve 29 Ağustos 1997 tarihli Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın 2. maddesi gösterildi. Paşinyan, mektubunda Artsakh’taki çatışmalarda Ortadoğu’da getirilen yabancı teröristlerin yer aldığını da söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Ermenistan Başbakanı'nın mektubuna yanıt verdi.

Dışişleri'den yapılan açıklamada, "Çatışmalar Ermenistan'a geçtiğinde Rusya, Yerevan'a tüm gerekli desteği derhal sağlayacak" denildi.

Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup göndermişti. Azerbaycan tarafından Ermenistan sınırlarına saldırıları olduğunu vurgulamıştı.

Mektupta özellikle yabancı silahlı teröristlerin Ortadoğu’dan bölgeye transfer edildiği ve Dağlık Karabağ'a karşı saldırılarda yer aldıkları belirtilmişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

''Ermenistan Başbakanı, Ermenistan Cumhuriyeti sınırına dayanan saldırıları dikkate alarak, Rusya Federasyonu'nun Ermenistan Cumhuriyeti'ne sağlayabileceği yardımın türünü belirlemek için acil istişarelere başlamak üzere Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanına başvurdu. Bu başvuru 1997'de Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan, müttefik ilişkileri tanımlayan 29 Ağustos 2006 tarihli Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşmasının 2. Maddesine dayanıyor.”

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+