​53 sene önce bugün Karabağ’da ‘Biz Bizim dağlarımız’ anıtı açıldı - Gündem
01 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արեգ / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

02 Kasım 2020  

​53 sene önce bugün Karabağ’da ‘Biz Bizim dağlarımız’ anıtı açıldı -

​53 sene önce bugün Karabağ’da ‘Biz Bizim dağlarımız’ anıtı açıldı ​53 sene önce bugün Karabağ’da ‘Biz Bizim dağlarımız’ anıtı açıldı

1 Kasım 1967 tarihinde, yani tam 53 yıl önce bugün Artsakh Cumhuriyeti’nin Stepanakert şehrinde (o zamanki Dağlık Karabağ Özerk Oblastı) ‘Biz Bizim dağlarımız’ anıtı açıldı.

Karabağ Ermenilerinin milli sembolü haline gelen bu anıt heykeltraş Sargis Baghdasaryan ve mimar Yuri Hakobyan tarafından yapıldı.

Anıt bilerek kaidesiz yapıldı ve sanki tabiyatla birlikte bir bütünlük oluşturmaktadır. Vatan toprağından yükselen bu anıt Ermenilerin milli ve vatansever duygularını, vatana olan bağlılığı sembolize ediyor.

Halk arasında ‘Dede ve nine’ adıyla da bilinen bu anıt bazen küçük ve büyük Ağrılarıyla (Sis ve Masis, Ararat dağı) da kıyaslanıyor.

Ermenistan Milli Galerisi Facebook sayfasından bu anıtla ilgili bilgiler paylaştı ve Sovyet Azerbaycan Hükümetinin bu ‘Biz Bizim dağlarımız’ anıtının yerleştirilmesine o zaman karşı çıktığını ve özellikle Stepanakert yakınlarında böyle bir anıtın varlığını kabul edemiyeceğini dile getirdiğini aktardı.

Buna rağmen anıt 1 Kasım 1967 tarihinde açıl


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+