​Fransa`nın Nice kentinde 3 kişinin öldüğü kilise saldırısında 4 yeni gözaltı - Gündem
29 Haziran 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վարագ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

04 Kasım 2020  

​Fransa`nın Nice kentinde 3 kişinin öldüğü kilise saldırısında 4 yeni gözaltı -

​Fransa`nın Nice kentinde 3 kişinin öldüğü kilise saldırısında 4 yeni gözaltı ​Fransa`nın Nice kentinde 3 kişinin öldüğü kilise saldırısında 4 yeni gözaltı

Fransa'nın Nice kentinde bir kilisede 3 kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırıyla ilgili 4 kişi daha gözaltına alındı.

Fransız basınının adli kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, ülkenin Val d'Oise bölgesinde söz konusu saldırıyla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Bunlardan Tunus kökenli 29 yaşındaki şahsın, saldırıyı gerçekleştiren şüpheliyle temasta olmakla suçlandığı bildirildi.

Gözaltı süresi devam eden bu kişinin İtalya'dan Fransa'ya saldırının şüphelisiyle birlikte geldiği aktarıldı.

Diğer üç kişi ise 29 yaşındaki şahsın kaldığı yere yapılan polis baskınında evde olmaları yüzünden gözaltına alındı.

Bu arada, hastanede tedavisi süren zanlının ise Covid-19 testinin pozitif çıktığı, bu nedenle yaralı olarak yakalanan kişiye müdahale eden sağlık görevlilerine Covid-19 testinin yaptırılacağı kaydedildi.

Saldırıya ilişkin daha önce 6 kişi gözaltına alınmış ve 5'i sonradan serbest bırakılmıştı.

Fransa Terörle Mücadele Savcısı Jean-François Ricard'in paylaştığı bilgilerde de saldırganın 21 yaşındaki bir Tunuslu olduğu, 20 Eylül'de İtalya’nın Lampedusa Adası'na ve 9 Ekim'de Fransa'ya geldiği bildirilmişti.

Nice'deki Notre Dame Kilisesi'nde 29 Ekim'de düzenlenen bıçaklı saldırıda 3 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı. Saldırıyla ilgili soruşturma başlatılırken, Fransa genelinde ise terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine getirilmişti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, dün yaptığı açıklamada, Cezayir, Tunus ve Rusya’yı bu hafta ziyaret edere bu ülkelerin Paris’in aşırı ve radikal görüşleri yüzünden ülkelerine geri göndermek istediği vatandaşlarını geri almaları konusunda ikna etmek için çalışacağını söylemişti.

Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+