​Bayraktar’a malzeme sağlayan ABD şirketleri - Gündem
11 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Երեզկան / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

06 Kasım 2020  

​Bayraktar’a malzeme sağlayan ABD şirketleri -

​Bayraktar’a malzeme sağlayan ABD şirketleri ​Bayraktar’a malzeme sağlayan ABD şirketleri

Garmin, ürünlerinin Türk Bayraktar’daki kullanımını araştırıyor

Amerikan teknoloji şirketi Garmin, teknolojilerinin Bayraktar drone’larında kullanımına ilişkin Ermeni toplumunun endişelerine yanıt verdi.

“Garmin’e, ürünlerimizden birinin, Ermenistan ve Dağlık Karabağ’da (Artsakh) masum sivilleri öldürmek için kullanılan Bayraktar insansız hava araçlarında kullanıldığı bilgisi verildi.

Bu şiddeti sert bir şekilde kınıyor ve kurbanların ailelerine taziyelerimizi sunuyoruz”,- demektedir şirket, Amerika Ermeni Milli Komitesi’ne yazdığı bir mektupta.

“Bu drone’larda kullanılan Garmin ürünleri ticari, askeri olmayan ve herkes tarafından satın alınabilecek geniş çaplı ürünlerdir.

Değil askeri kullanım, İHA’larda kullanımı dahi öngörülmemiştir.

Ürünlerimizin bu drone’lara nasıl ulaştığını araştırıyoruz ve incelemeden sonra ürünlerimizin gelecekte bu şekilde kullanılmasını önlemek için uygun önlemleri alacağız”,- diye belirtilmiştir şirket tarafından.

Amerika Ermeni Milli Komitesi (ANCA), ABD şirketlerinin ürettiği parçaların veya teknolojilerinin, Türk Bayraktar insansız hava araçlarında kullanıldığına dair kanıtlar yayınlamıştı.

Ermeni Milli Komitesi (ANCA), Türkiye ve Azerbaycan’ın Ermenileri öldürmek için kullandığı drone parçalarını satan ABD şirketlerini ve Kongre’yi hedef alan bir kampanya başlatmıştı.

Komisyon, Kongre’yi silah ihracatını kontrol yasalarını uygulamaya ve şirketleri, Ermenileri tehlikeye atabilecek her türlü satış veya devir işlemini askıya almaya çağırıyor.

Bu haber armenpress kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armenpress) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armenpress). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+