​Bir grup Suriye`li paralı askerin cesetleri daha Azerbaycan`dan Suriye`ye gönderildi - Gündem
16 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Մանի / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

07 Kasım 2020  

​Bir grup Suriye`li paralı askerin cesetleri daha Azerbaycan`dan Suriye`ye gönderildi -

​Bir grup Suriye`li paralı askerin cesetleri daha Azerbaycan`dan Suriye`ye gönderildi ​Bir grup Suriye`li paralı askerin cesetleri daha Azerbaycan`dan Suriye`ye gönderildi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Azerbaycan tarafından savaşmak üzere Dağlık Karabağ’a giden bir grup Suriye’li kiralık askerlerinin cesetlerinin daha ülkeye geri gönderildiğini duyurdu. Gözlemevinin açıkladığı bilgiye göre, son günlerde 12 Suriye’li kiralık askerelerinin cesetleri, Türk güçlerin kontrolünde Suriye’ye ulaştırıldı.

Aynı zamanda gözlemevinin çalışanları, son birkaç saat içerisinde 10 militanın daha Azerbaycan’da öldüğünü tespit etti. Toplamda, şu an itbarıyla Türkiye destekli Suriyeli kiralık askerler arasında yaşamaını yitirenler sayısının 250’e ulaştığı, onlardan 195’inin cesedinin artık geri gönderildiği, diğerlerinin ise henüz Azerbaycan’da bulunduğu da öğrenildi.

Edinen bilgiye göre, Suriye’den Ermenilere karşı savaşmak üzere Dağlık Karabağ’a sevk edilen paralı asker sayısı 2580’e ulaştı, onlardan 342’si Suriye’ye dönerek vaat edilen maaşı almayı reddetti. Militanların, Azerbaycan tarafından savaşmaktan vazgeçmenin temel nedeni, dini farklardır. Kiralık askerlerden birçoğu, Azerbaycan'lıların şii mezhebinden olduğunu daha önce bilmiyorlardı.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye ve yabancı teröristler desteğiyle uzun zamandan beri savaş hazırlıkları yapan Azerbaycan, 27 Eylül tarihinde Dağlık Karabağ ile sınırın tüm boyunca geniş çaplı saldırıya geçti. 10 Ekim, 17 Ekim ve 25 Ekim tarihlerinde AGİT Minsk Grubu eşbaşkan ülkelerinin arabuluculuğuyla üç kez ilan edilen ateşkes, Azerbaycan tarafından beş dakikadan fazla korunmazken, Suriye, Libya ve Afganistan’lı teröristlerin ve kiralık militanların Türkiye’nin yardımıyla Azerbaycan’a sevkiyatına dair haberler de tüm dünya tarafından gelmeye devam ediyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+