Ermenistan’da mahkeme Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı Vanetsyan’ı serbest bıraktı - Gündem
01 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արեգ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

16 Kasım 2020  

Ermenistan’da mahkeme Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı Vanetsyan’ı serbest bıraktı -

Ermenistan’da mahkeme Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı Vanetsyan’ı serbest bıraktı Ermenistan’da mahkeme Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı Vanetsyan’ı serbest bıraktı

Sputnik Ermenistan’ın haberine göre mahkeme, daha önce ağır ceza suçu işleme hazırlığında olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı ve muhalif ‘Rodina’ partisinin lideri Artur Vanetsyan’ın serbest kalmasına hükmetti, yargıç gözaltı kararını hukuka aykırı buldu.

Duruşma sonrasında gazetecilere konuşan Vanetsyan, “Bu sefer adalet yerini buldu. Tüm destekçilerime, tüm Ermeni halkına hiçbir suç işlemediğimi beyan ederim” ifadelerini kullandı.

İktidarı ‘kendisini siyasi süreçlerden uzaklaştırmaya’ çalışmakla suçlayan Vanetsyan, daha sonra mahkemenin savcılığın önergesine ilişkin resmi bir karar yayınlayacağını da sözlerine ekledi.

Artur Vanetsyan’ın avukatı Lusine Saakyan, dün bir açıklama yaparak müvekkilinin Başbakan Nikol Paşinyan’a yönelik suikast hazırlığında olduğu şüphesi ile gözaltına alındığını duyurmuştu.

Ardından Ulusal Güvenlik Servisi, Başbakan Nikol Paşinyan’a yönelik suikast girişiminin önlendiğini, aralarında eski bürokratların da bulunduğu şüphelilerin gözaltına alındıklarını duyurmuştu.

Dağlık Karabağ’da savaşı sona erdiren anlaşma geçen pazartesi günü Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarafından imzalanmıştı.

Dağlık Karabağ’da ateşkes anlaşmasını imzalayan Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını ve barış anlaşmasının koşullarının değişmesini talep eden muhalif göstericilerin başkent Erivan’da düzenlediği protestolar hala devam ediyor.

Bu haber Sputnik kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Sputnik) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Sputnik). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+