​Azerbaycanlı gazeteci Ganimet Zahid: ‘Karabağ’daki Ermenilere Rusya pasaportu verilecek - Gündem
03 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արամ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

20 Kasım 2020  

​Azerbaycanlı gazeteci Ganimet Zahid: ‘Karabağ’daki Ermenilere Rusya pasaportu verilecek -

​Azerbaycanlı gazeteci Ganimet Zahid: ‘Karabağ’daki Ermenilere Rusya pasaportu verilecek ​Azerbaycanlı gazeteci Ganimet Zahid: ‘Karabağ’daki Ermenilere Rusya pasaportu verilecek

QHA’nın haberinde, Rusya’nın Karabağ’daki faaliyetleri şöyle özetleniyor:

“Azerbaycan’ın Karabağ’daki tarihi zaferinin ardından imzalanan ateşkes anlaşması sonrası, Rusya Federasyonu Karabağ’daki etki alanını genişletmeye başladı. Azerbaycanlı gazeteci Ganimet Zahid, bölgedeki ateşkesten sorumlu olan Rusya Federasyonu’nun Karabağ’daki Ermenilere pasaport dağıtmaya başlayacağını ileri sürdü. Zahid, bu iddiasını Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’ndaki kaynaklarına dayandırdı.

“Karabağ’da imzalanan anlaşma gereği, yalnızca ateşkes ve anlaşma hükümlerini uygulamaktan sorumlu olacak olan Rusya Federasyonu, önce ateşkesin imzalandığı gün, ‘barış gücü’ askerlerini Karabağ’a soktu. Ardından, sadece sorumlu olduğu bölgelere değil Karabağ’ın pek çok bölgesine asker çıkaran Rusya, ağır silah ve mühimmatlarını Karabağ’a yığmaya başladı.

“Öte yandan, Rusya Federasyonu’nun Karabağ’daki Ermenilere pasaport dağıtacağı tezini güçlendiren örnekler mevcut. 2014 yılında zorla işgal ettiği Kırım’da ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta zorunlu Rus pasaportu dağıtması hemen akla gelen örneklerden. 2008 yılında Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri işgal edilmeden önce Rusya bu bölgelerde yine pasaport dağıtmıştı.”

Bu haber serbestiyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (serbestiyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(serbestiyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+