​Türkiye Azerbaycan`da Rusya`dan ayrı bir gözlem noktası kurmak istiyor - Gündem
29 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Վարագ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

24 Kasım 2020  

​Türkiye Azerbaycan`da Rusya`dan ayrı bir gözlem noktası kurmak istiyor -

​Türkiye Azerbaycan`da Rusya`dan ayrı bir gözlem noktası kurmak istiyor ​Türkiye Azerbaycan`da Rusya`dan ayrı bir gözlem noktası kurmak istiyor

Reuters ajansının haberine göre Türkiye'nin Azerbaycan'da Rusya'dan bağımsız bir gözlem noktası kurma isteği, Rusya ile anlaşmazlığa neden oldu.Ajansa konuşan Türkiye'den bir kaynak, "Şu anda en büyük görüş farklılığı, Türkiye'nin Azerbaycan topraklarında kuracağı gözlem noktasıdır" dedi.

Söz konusu kaynak “Rusya, Türkiye'nin bölgede ortak merkezden bağımsız bir gözlem noktası kurmasının gereksiz olduğunu düşünüyor. Ancak bu Türkiye için gerekli. "

Kaynak, görüşmelerin Moskova'da devam edeceğini ve Türkiye'nin sonunda Rusya ile uzlaşmaya varmasının beklendiğini söyledi.

Rusya, Ermenistan veya Azerbaycan'dan konu hakkında henüz bir yorum gelmedi.

10 Kasım'da Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında varılan ateşkes anlaşmasından sonra Türkiye ve Rusya'nın Azerbaycan topraklarında ortak bir gözlem noktası kurması için iki ülke anlaşmaya varmıştı. Rusya temas hattında ve Karabağ'da ise sadece Rus askerlerinin görev yapacağını açıkladı. Fransa geçtiğimiz günlerde ateşkesi gözlemek için uluslararası bir güç gerektiği yönünde bir açıklama yapmıştı.

Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+