​İspanya Temsilciler Kongresi Dağlık Karabağ konusunda Ermeniler lehine bir karar daha aldı - Gündem
29 Mart 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Արեգ / Օր : Վարագ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

25 Kasım 2020  

​İspanya Temsilciler Kongresi Dağlık Karabağ konusunda Ermeniler lehine bir karar daha aldı -

​İspanya Temsilciler Kongresi Dağlık Karabağ konusunda Ermeniler lehine bir karar daha aldı ​İspanya Temsilciler Kongresi Dağlık Karabağ konusunda Ermeniler lehine bir karar daha aldı

İspanya Temsilciler Kongresi Milletvekili Jon Iñárritu tarafından Dağlık Karabağ konusunda sunulan önerisini Kongres kabul etti.

Ermeniler lehine onaylanan bu öneride Karabağ’da hayatını kaybeden Ermeni sivil ve askerin ailelerine başsağlığı dile getirildi ve Ermeni halkıyla derin dostluk ilişkilerinin mevcudiyeti belirtildi, özellikle Azerbaycan’ın kontrolüne geçen Ermeni kültürel ve dini mirasının koruması gerektiğini vurgulandı. Bu öneriye göre gerektiğinde Dağlık Karabağ halkına Avrupa Birliği tarafından insani yardım miktarları arttırılmalı ve evlerini terk eden vatandaşların geri dönüşü sağlanmalı.

Yerevan İspanya Büyükelçiliği bu öneriye İspanya’daki siyasi partilerden hiç birinin karşı çıkmadığını aktardı.

Kasım ayının yarılarında İspanya Kongresi Dağlık Karabağ’a insani yardım gönderme ve Azerbaycan’a silah satmasını durdurma kararını almıştı. Bu teklifi de o zaman aynı milletvekil sunmuştu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+