Azerbaycan tüm esirlerin takası için hazır olduğunu ifade etti - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

02 Aralık 2020  

Azerbaycan tüm esirlerin takası için hazır olduğunu ifade etti -

Azerbaycan tüm esirlerin takası için hazır olduğunu ifade etti Azerbaycan tüm esirlerin takası için hazır olduğunu ifade etti

Karabağ’a karşı Azerbaycan ve Türkiye’nin saldırısıyla patlak veren savaşın ardından esirler meselesi güncelliğini korumaya devam ediyor.

Azerbaycan bu konuda bir kez daha ‘tüm esirlerin takası’ prensibine uygun hareket edeceğini bildirdi. Bununla ilgili Azerbaycan’ın Esirler ve kayıp kişileri meselelerle uğraşan komisyonu açıklamada bulundu.

Bu prensibe göre bir tarafın bütün esirleri diğer tarafın bütün esirleriyle takas edilecekler.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada Azerbaycan’da Ermeni esirlerini ‘sergilemek’ amacıyla yürüyüş gerçekleştirileceğine dair iddiaları da yalanlandı. Böyle bir davranışın Azerbaycan ordusu ve halkına ‘yakışmadığını’ belirtildi.

Halbuki savaş sırasında sosyal medya hesaplarından Ermeni esirlerine karşı yapılan insanlık dışı davranışlarıyla dolu birçok görüntü paylaşılıyordu. Bu videolarda Ermeni esirlerin kafalarını, kulaklarını nasıl kesildiği ve nasıl akılalmaz eziyetlere maruz kaldıklarını görüntüleniyordu.

Hatırlanacağı üzere 27 Eylül tarihinde Azerbaycan ve Türkiye Artsakh Cumhuriyeti’ne karşı (Karabağ) saldırıya geçti. Bu saldırıyla patlak veren savaş 10 Kasım tarihinde Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan tarafından imzalanan ortak ateşkes bildirisiyle sona erdi. Bu bildiride esirlerin takası için de ayrı bir nokta yer aldı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın açıklamasına göre esirlerin takası süreci cesetlerin takas sürecinden sonra gerçekleştirilecekti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+