Didim`deki Rum Ortodoks Kilisesi`ne örülen duvarlar kaldırıldı - Gündem
03 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արամ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

04 Aralık 2020  

Didim`deki Rum Ortodoks Kilisesi`ne örülen duvarlar kaldırıldı -

Didim`deki Rum Ortodoks Kilisesi`ne örülen duvarlar kaldırıldı Didim`deki Rum Ortodoks Kilisesi`ne örülen duvarlar kaldırıldı

Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan ve 2 kapısına kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce duvar örülen Rum Ortodoks Kilisesi, restorasyonun ardından turizme kazandırılacak.

Didim ilçesindeki Rum Ortodoks Kilisesi, 2 kapısının, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce duvar örülerek kapatılmasıyla gündeme gelmişti.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer, bir dönem kültür merkezi ve kütüphane olarak da kullanılan yapının kapısını tahrip edenler hakkında 15 Eylül'de suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.

Kapı girişleri eski haline getirildi

Didim Belediyesince duvarların kaldırıldığını ve kapı girişlerinin eski haline getirildiğini anlatan Tuncer, şu bilgileri verdi:

"Şimdi bu bölgenin, özellikle ilçe turizmine nasıl bir katma değer katacağı konusunda hem Didim Kaymakamlığı hem sivil toplum örgütleriyle, Aydın Valiliğimiz bünyesinde bir çalışma yürütüyoruz. Bölgeyi Didim turizmine kazandırmak noktasında bazı fikirlerimiz var. Kısa zamanda inşallah restorasyon projesiyle çok güzel bir sonuç elde etmeyi düşünüyoruz."

Tüm çalışmaların titizlikle devam ettiğini vurgulayan Tuncer, şunları anlattı:

"Eğer ihtiyaç olursa kilise olarak da değerlendirilebilecek bir yapı. Fakat şu haliyle Kültür ve Turizm Bakanlığımıza tahsis edilmiş bir kültür yapısı durumunda. Millet Müzesi'nin bir butik şubesi olarak da değerlendirmesi söz konusu olabilir. Henüz bunlar kesin bir karara bağlanmış hususlar değil. Ancak temel niyet Didim turizmine bu yapının kazandırılması ve yapının tekrar güncel haliyle tarihi yeniden canlandırmasıdır."
Bu haber trthaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (trthaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(trthaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+