​Ermenistan`da protestolar devam ediyor... Muhalefet görevi bırakması için Paşinyan`a 3 gün süre tan - Gündem
09 Haziran 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

07 Aralık 2020  

​Ermenistan`da protestolar devam ediyor... Muhalefet görevi bırakması için Paşinyan`a 3 gün süre tan -

​Ermenistan`da protestolar devam ediyor... Muhalefet görevi bırakması için Paşinyan`a 3 gün süre tan ​Ermenistan`da protestolar devam ediyor... Muhalefet görevi bırakması için Paşinyan`a 3 gün süre tanıdı!

Rusya’nın arabuluculuğunda Artsakh (Dağlık Karabağ) konusunda ateşkes anlaşmasına imza atan Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan'a karşı tepkiler sürüyor.Başkent Yerevan sokaklarında 10 binden fazla kişi yürüyüş yaptı. Muhalefet Paşinyan'a görevi bırakması için 3 gün süre verdiğini duyurdu.

Muhalefetin günler öncesinden duyurduğu "Vatan Kurtuluş Hareketi" olarak adlandırılan yürüyüşe katılanlar 15 kilometreyi aşkın yol yürüdü. Yerevan’daki Özgürlük Meydanı’nda toplananlar Paşinyan’ın istifası için slogan atarken, kurulan platformda da muhalefet partilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının liderler konuşmalar yaptı.

Mitinge Paşinyan’a suikast düzenleme suçlamasıyla tutuklanan ve ardından serbest bırakılan Ermenistan istihbarat teşkilatının eski başkanlarından ve aynı zamanda Vatan Partisi'nin lideri Artur Vanetsyan, yine aynı suçlamayla tutuklanan ve serbest bırakılan Müreffeh Ermenistan Partisi Başkanı Gagik Tsarukyan, Paşinyan’dan sonra geçici hükümetin Başbakanı olarak düşünülen Vazgen Manukyan ve çok sayıda siyasi parti lideri ile temsilcisi katıldı.

Mitingte konuşma yapan Vazgen Manukyan, yeni hükümetin ilan edilmesi durumunda olacaklara değinerek, "Yeni hükümette anlaşmalardaki belirsizlikleri yapılacak müzakereler ile Ermenistan’ın lehine çevireceğiz. İkinci olarak ordumuzu yeniden toparlayıp savaş durumları için modern bir orduya çevireceğiz" dedi.

Ermeni Devrimci Federasyonu Partisi Temsilcisi İşkhan Sağatelyan mitingin ardından Ermeni gazetecilere yaptığı açıklamada, Vatan Kurtuluş Hareketi olarak aldıkları yeni kararı duyurdu.

Buna göre muhalefet Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın istifa etmesi için önümüzdeki Salı günü yerel saatle 12.00’ye kadar süre tanıdı.

Sağatlıyan mitingin ardından tüm Ermenistan halkının evlere girmesini söyleyerek Salı günü Paşinyan’ın istifa etmemesi durumunda ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+