​Prof. Dr. Daron Acemoğlu`ndan salgın sonrası için dört senaryo - Gündem
17 Ağustos 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

09 Aralık 2020  

​Prof. Dr. Daron Acemoğlu`ndan salgın sonrası için dört senaryo -

​Prof. Dr. Daron Acemoğlu`ndan salgın sonrası için dört senaryo ​Prof. Dr. Daron Acemoğlu`ndan salgın sonrası için dört senaryo

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT'de görevli öğretim üyesi Ermeni Prof. Dr. Daron Acemoğlu, salgının birçok ülkede kurumsal fay kırıklarını derinleştirdiğini belirterek, “Özellikle hastalık kontrolünde ve uzmanlığında erozyon ve kurumlarda güvenin çökmesi bunda büyük rol oynadı” dedi.

Prof. Dr. Daron Acemoğlu Covid-19 salgıyla ilgili “Devletlere gelir dağılımını adaletli hale getirmek için yeni görevler verilmeli. Sadece otomasyon ve ücret eşitsizliği nedeniyle değil, yapay zeka, demokrasi ve hayatlarımız için teknolojiye de yeni düzenlemeler getirilmeli” dedi.

IMF'nin ilk direktörü Richard Goode anısına özel bir derse konuk olan Acemoğlu, salgın sonrası dünyanın demokratik yaşamı ve ekonomiyi tehdit edecek bazı yaşam şekilleri ile karşı karşıya kalacağına dikkat çekerek, “Şirketler ve toplum, hükümet politikaları ve kurallarla teknolojinin nasıl kullanılacağına karar verebilir. Ama en önemlisi, bize yol gösterecek yeni bir kurumsal çerçeveye ihtiyacımız olması” dedi.

Mevcut kurumların “kritik dönemeç” olarak tanımladığı salgın sonrası sürece uyum sağlamak için uygun olmadığını da vurgulayan Acemoğlu, “Devletlere gelir dağılımını adaletli hale getirmek için yeni görevler verilmeli. Sadece otomasyon ve ücret eşitsizliği nedeniyle değil, yapay zeka, demokrasi ve hayatlarımız için teknolojiye de yeni düzenlemeler getirilmeli” diye konuştu.

Acemoğlu, salgın sonrası 4 olası gelecek senaryosunu da şöyle sıraladı:

– Her zamanki trajik işler: Hiçbir şey değişmez, hatta bugünkünden daha kötü olur.

– Küçük Çin: Daha zayıf medya özgürlüğü, sivil özgürlükler ve demokrasi ama Çin'in iyi işleyen bürokrasi yapısı kolay taklit edilemez.

– Silikon hükümet: Şirketlere daha fazla güç, daha az sosyal güvenlik ağı ve düzenleme. Alışılageldik işin bir başka versiyonu.

– Refah devleti 3.0: Eşitsizlikle, iklim değişikliğiyle ve pandemiyle mücadelede devlete yeni sorumluluklar ve uluslararası kalkınmaya katkılar sunar.

Daron Acemoğlu, sunumunda demokrasilerdeki bir paradoksa da dikkat çekerek, otoriter rejimlerde güvenin daha yüksek olduğunu belirtti. Bunu beyin yıkama ve Stanford Üniversitesi İktisat Profesörü Timur Kuran'ın “tercih tahrifatı” kuramına dayandıran Acemoğlu, “Hükümet ve devlete güven” başlıklı grafikte Türkiye'yi 15 ülke içinde 4'üncü sıraya yerleştirdi. Buna göre Türkiye, Çin, Singapur ve Danimarka'dan sonra hükümet ve kamu kurumlarına en çok güvenilen dördüncü ülke.

Salgının sosyal mesafe ve virüse karşı duyarlılık nedeniyle otomasyon sürecini hızlandırdığını belirten Daron Acemoğlu, robot siparişlerinin hızla arttığını hatırlattı. ABD'de gerçek asgari ücretin son 40 yılın yüzde 30 altına düştüğünü belirten Acemoğlu, “Salgın sonrası üretime geçiş süreci çok kolay olmayacağı için geçici olarak evrensel temel gelir devreye sokulmalı” dedi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+