Dünyanın farklı yerlerinden 150 bilim insanı Karabağ’daki anıtların korunması için Vatikan Devlet Se - Gündem
08 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Միհր / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

11 Aralık 2020  

Dünyanın farklı yerlerinden 150 bilim insanı Karabağ’daki anıtların korunması için Vatikan Devlet Se -

Dünyanın farklı yerlerinden 150 bilim insanı Karabağ’daki anıtların korunması için Vatikan Devlet Se Dünyanın farklı yerlerinden 150 bilim insanı Karabağ’daki anıtların korunması için Vatikan Devlet Sekreterliği’ne başvurdu

Dünyanın farklı ülkelerini temsil eden bilim kuruluşlarında görevli olan yaklaşık 150 bilim insanı Artsakh Cumhuriyeti’nin (Karabağ) Ermeni kültürel mirasının korunması adına Vatikan Devlet Sekreterliği’ne kendi imzalarıyla bir dilekçe sundular.

Bununla ilgili Ermenistan’daki el yazmaları müzesi Matenadaran kendi Facebook sayfasından paylaşımda bulundu.

Bilim insanları yazdıkları dilekçede Karabağ’da yaşanan hümaniter krizin yanında bölgedeki Ermeni-Hristiyan zengin kültürel mirasının da tehlikede olduğunu ifade edildi.

Son dönemlerde Azerbaycan Hükümeti tarafından sistematik bir şekilde Ermeni anıtlarının yok edilmesini de kanıtlayan birçok delil ileri sürüldu.

Bilim insanları Roma Papası’nın otoritesi sayesinde ve uluslararası örgütlerin devreye girmesiyle tarihi Ermenistan topraklarında bulunan ve dünya mirasının bir parçası olan Ermeni kültürel mirasının kurtarılması konusunda ümitli olduklarını belirttilerBu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+