​Minsk Grubu Ermenistan`da - Gündem
06 Ekim 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Մադեղ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

16 Aralık 2020  

​Minsk Grubu Ermenistan`da -

​Minsk Grubu Ermenistan`da ​Minsk Grubu Ermenistan`da

AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) bünyesinde Dağlık Karabağ ihtilafını çözmek için çalışmalar yürüten Minsk Grubu eşbaşkanları Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan ile görüştü. Grubun Aliyev ile yaptığı görüşme ise olumlu geçmedi.

Ermenistan'daki görüşmeye AGİT Minsk Grubu Eş Başkanları Stéphane Visconti (Fransa), Andrew Schofer (ABD) ile Ermenistan'daki Rus Büyükelçiliği Yetkilisi Alexei Sinegubov ve AGİT Dönem Başkanı Andrzey Kasprzyk'in Kişisel Temsilcisi katıldı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı, Ermenistan tarafının önceliği olarak Karabağ'ın statüsünün Karabağ halkının kendi kaderini tayin hakkı temelinde belirlenmesini, Karabağ Ermenilerinin evlerine sağ salim dönmelerini ve Azerbaycan'ın kontrol ettiği topraklardan çekilmesini gündeme getirdi.

Bakan ayrıca, Azerbaycan'ın 9 Kasım üçlü bildirisinde üstlendiği taahhütleri ihlal ettiğini, Azerbaycan'ın askeri-siyasi liderliğinin çeşitli düzeylerdeki nefret söyleminde bulunduğunu güç kullanma politikasından vazgeçmediğini söyledi.

Heyetin Karabağ liderliği ile yapacağı toplantı ise Ermeni tarafının girişimiyle iptal edildi. Karabağ'dan yapılan açıklamada buna gerekçe olarak Minsk Grubu'nda Rusya'yı temsil eden eş başkanın heyette yer almaması gösterildi. Rusya eş başkanının sağlık koşulları nedeniyle görüşmelere katılmadığı belirtiliyor.

Aliyev'den soğuk karşılama

Heyet bu temaslar öncesi Azerbaycan'daydı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'ye gelen Minsk Grubu heyetine, "Buraya gelmek sizin fikrinizdi, Minsk grubunu buraya davet etmedim" dedi.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AGİT Minsk Grubu eş başkanları Fransız Stephane Visconti, ABD'li Andrew Schofer ve AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk'i 12 Aralık Cumartesi günü kabul etti.


Kabulde, "Ne yazık ki, Minsk Grubu çatışmanın çözümünde herhangi bir rol oynamadı ancak Minsk Grubunun 28 yıl boyunca bunu yapma yetkisi vardı" diyen Aliyev, bölgede durumun artık değiştiğini söyledi.

Alyiev şöyle devam etti:

"Buraya gelmek sizin fikrinizdi. Kameralar önünde de tekrar söyleyebilirim ki Minsk Grubunu buraya davet etmedim. Ancak bana Minsk Grubu gelmek istiyor dediklerinde, tamam, bir mahzuru yok dedim. Belki bana söyleyecekleri bir şeyler vardır dedim."

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan'ın "savaş suçlusu" olduğunu öne süren Aliyev, şöyle konuştu:

"Biz aslında Sarkisyan ve Koçaryan'ı yendik. Onlar tüm sorumluluğu Paşinyan'ın üzerine atmak istiyorlar. Daha önce de söyledim. Paşinyan kim ki. O, Sarkisyan ve Koçaryan rejimine karşı protesto dalgasında iktidara gelen rastgele bir adam."

(Ermenistan Kamu Radyosu., Civilnet, TRT)
Bu haber Agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (Agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(Agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+