Bir gün Türk oluyorlar, ertesi gün ise Alban - Gündem
08 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Միհր / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

18 Aralık 2020  

Bir gün Türk oluyorlar, ertesi gün ise Alban -

Bir gün Türk oluyorlar, ertesi gün ise Alban Bir gün Türk oluyorlar, ertesi gün ise Alban

Bir gün Türk, bir gün Alban, bir gün de… Azerbaycan’da arayış içindeler ve karar veremiyorlar

Ermenistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü Müdürü Arkeolog Pavel Avetisyan, Ermenistan’ın Artsakh’daki tarihi ve kültürel mirasın mevcut durumunu izlemek için Hermitage Müdürü Mikhail Piotrovsky’nin önerisini önemli görmektedir.

“Azerbaycan ve Azerbaycan toplumunun kimlik oluşturma sorunu var, kökenlerinin ne olduğuna henüz karar veremediler.

Arama kazanında Azeriler sık-​​sık soylarını değiştirerek tarihi bir şekilde çarpıtmaya ve komşularının kültürel mirasını birbirine bağlamaya çalışıyor”,- dedi Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü müdürü arkeolog Pavel Avetisyan, Sputnik Armenia ile yaptığı görüşmede.

“Bir gün Türk, bir gün Alban, bir gün Selevküs Perslerinin torunları oluyorlar ve bir gün…

Kimliklerini her aradıklarında orada olduklarını göstermek için komşu halkların tarihlerini, kültürel ve kültürel mirasını omuzlayıp, bir şekilde kendileriyle ilişkilendirmeye çalışıyorlar”,- dedi Avetisyan.

Arkeolog, Azerbaycan’ın kontrolüne giren zengin Artsakh mirasının kaderini çok iyi tahmin etmektedir.

Hiç şüphe yok ki, her şeyden bağımsız olarak, tamamen yok edilebilirler, çünkü Ermenilere duyulan nefret Azerbaycan’da o kadar derin köklere sahiptir ki, devlet hiçbir şey yapmasa bile, bir gün “yurtsever”, “milliyetperver” bir Azeri gidip onları yok edecektir.

Kültürel soykırımdan kaçınmak için, St.Petersburg Devlet Ermitajı müdürü Mikhail Piotrovsky, Artsakh’ın tarihi ve kültürel mirasının mevcut durumunu izlemeyi, tehlike altındaki anıtları “hassas noktaları” bulmak için UNESCO’ya, Uluslararası Müzeler Konseyi’ne ve Kültürel Mirasın Uluslararası Koruma Merkezi’ne çağrıda bulundu.


Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+