AB-Ermenistan Ortaklık Konseyi toplandı - Gündem
08 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Միհր / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

18 Aralık 2020  

AB-Ermenistan Ortaklık Konseyi toplandı -

AB-Ermenistan Ortaklık Konseyi toplandı AB-Ermenistan Ortaklık Konseyi toplandı

Toplantıya AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan başkanlığındaki heyetler katıldı.

Borrell, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle karşılaştığı zorluklarda yardım etme konusunu ele alacaklarını, ayrıca Dağlık Karabağ konusunun görüşüleceğini söyledi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 10 Kasım’da varılan ateşkesin ihlal edildiği haberlerini aldıklarını belirten Borrell, tarafların ateşkese uymasının önemine dikkati çekti.

Borrell, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun Dağlık Karabağ sorununa çözüm için görüşmelere başlamasını beklediklerini ifade ederek, “AB olarak Minsk Grubu’nun çabalarını tamamlayacak şekilde uzlaşma, yeniden inşa ve barışın güçlendirilmesinde bir rol oynayabileceksek buna hazırız.” dedi.

Yarın da AB-Azerbaycan İşbirliği Konseyi toplantısının yapılacağını belirten Borrell, iki ülkenin dışişleri bakanları ile üçlü bir temas için uğraştığını ancak bunun mümkün olmadığını, bu nedenle iki bakanla ayrı ayrı görüşeceğini dile getirdi.


Bu haber milliyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (milliyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(milliyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+