​Diyarbakır Ermenileri 5 yıldır Kilisede Noeli kutlayamıyor - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Այգ

Gündem :

24 Aralık 2020  

​Diyarbakır Ermenileri 5 yıldır Kilisede Noeli kutlayamıyor -

​Diyarbakır Ermenileri 5 yıldır Kilisede Noeli kutlayamıyor ​Diyarbakır Ermenileri 5 yıldır Kilisede Noeli kutlayamıyor

Diyarbakır’da (Dikranakert, Tigranakert) yaşayan Ermeniler, 2015 yılından bu yana Sur ilçesinde yaşanan çatışmalardan dolayı ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve zarar gören Surp Kirakos (Giragos, Gragos) Ermeni Kilisesi’nin bugüne kadar restore edilememesinden dolayı noeli kutlayamıyor.

Diyarbakır’da 28 Kasım 2015 yılında Sur’da yaşanan sokak çatışmalarından dolayı, sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve 6 mahallede halen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Osmanlı döneminde 1500’lü yıllarda patrikhane olarak kullanılan Surp Kirakos Ermeni kilisesi de yaşanan çatışmalardan dolayı büyük zarar gördü.

Türkiye Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ve Vakıflar Bölgesi Müdürlüğü bir buçuk yıl önce restorasyonuna başladığı Ermeni kilisesi 2022 yılında tamamlanacak. Tarihi ve mimari dokusuyla bölgenin en önemli kiliseleri arasında yer alan Surp Kirakos Ermeni Kilisesi, 2011 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir’in talimatıyla restore edilmiş ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Ermenilerin katılımıyla büyük bir açılış gerçekleştirilmişti. Ancak 2015 yılında yaşanan hendek olaylarından dolayı kilise zarar görmüş ve kilisenin de içinde bulunduğu Sur mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Halen 6 mahallede sokağa çıkma yasağı devam ettiği için Diyarbakır’da yaşayan Ermeniler 5 yıldır kiliselerinde hiçbir ayin gerçekleştiremiyor.

Rûdaw’a konuşan Diyarbakır Surp Kirakos Kilisesi Vakfı Yöneticisi Ohanes Ohanyan, yeni doğan çocuklarını İstanbul ve Hatay gibi şehirlerde bulunan kiliselerde vaftiz etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Ohanes Ohanyan, “Bu kilisemiz çok eski, çok tarihi bir kilise. 2011 yılında restore edildikten sonra, çok şahşalı törenlerle açılışını yaptık. Çok coşkulu bir açılış yapmıştık ve Amerika’dan bir çok ülkeye kadar 4 bin kişi açılışa katılmıştı. Ancak 2015 yılında Sur’da büyük bir savaş ve çatışma yaşandı. Kilisemiz zarar gördü. Maalesef sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Halen sivil insanların bu bölgelere girişi yasak” dedi.

Restore sürecinin 2022 yılında tamamlanacağını kaydeden Ohanes Ohanyan, sözlerine şunları ekledi:

“Beş yıldır bayram kutlayamadık. Maalesef günlerimizi, etkinliklerimizi, özel günlerimizi restoranlarda ve kafelerde kutluyorduk. Bu sene pandemiden dolayı noelimizi herhangi bir kafede de kutlayamayacağız. Bu nedenle çok üzgünüm. Beş yıl boyunca kilisemizden uzak kalmak, bizleri üzüyor. Umarım önümüzdeki yıl noelimizi Surp Kirakos Kilisesi’nde kutlarız ve yine o eski güzel günlerimize döneriz.”

Ohanes Ohanyan ayrıca herkesin noelini kutlayarak, tüm insanlığa, barış, kardeşlik ve özgürlük getirmesini diledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+