Beyoğlu Sent Antuan Kilisesi Pederlerinden Luigi Iannitto Vefat Etti - Gündem
28 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Սիմ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

04 Ocak 2021  

Beyoğlu Sent Antuan Kilisesi Pederlerinden Luigi Iannitto Vefat Etti -

Beyoğlu Sent Antuan Kilisesi Pederlerinden Luigi Iannitto Vefat Etti Beyoğlu Sent Antuan Kilisesi Pederlerinden Luigi Iannitto Vefat Etti

İki Gün Sonra 100. Yaşını Kutlayacaktı

Beyoğlu Sent Antuan Kilisesi’nden Peder Luigi Iannitto, 100 yaşında hayatını kaybetti.

İki gün sonra (5 Ocak 1921) 100. yaşını kutlayacak Peder Iannitto, Yaklaşık 50 yıldırlar İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Sent Antuan Kilisesi’nde hizmet eden Peder Luigi’nin birçok Türkçe kitabı da bulunuyor. Özellikle “Tanrı Tek’tir, Hepimiz Kardeşiz” kitabı en bilinen kitapları arasında.

Cenaze töreniyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Peder Luigi Iannitto Kimdir?

Padre Luigi Iannitto, 5 Ocak 1921 tarihinde Montagano (CB)’da doğdu. Penne (PE)’de 5 yıllık bir deneme süresinden sonra 3 Ekim 1938’de Assisi’de aday rahipliğe girdi. 4 Ekim 1939’da geçici yemin etti, 12 Aralık 1942’de rahiplik yemini etti. Assisi’deki çalışmalarından sonra Roma’da Via St. Teodoro’daki Collegio Serafico’da 1945 – 1949 yılları arasında teoloji lisansı ile hazırlıklarına devam etti.

L’Aquila’da Mahalli Kilise Başrahibi (1966 -1973), lisede teoloji öğretmeni,Ruhbanların Rektörü ve rahip adayı öğretmenlerinin, Rahip okulu adaylarının rektörlüğünü yaptı, üç yıl boyunca Episkoposluk bölgesi sekreterliği ve saymanlığı ve 1969’da Capitolo Generale’ye katılarak Custos Custodum görevini üstlendi.

1973’te Türkiye’ye geldi. 25 yıl kilise başrahipliği yaptı. Derin bir Hristiyan eğitimi vermek üzere çeşitli gruplar oluşturdu (Focolarini, Neokatekümena, çeşitli faaliyetlerin yapıldığı gruplar) ve farklı inançlarla diyalog için çeşitli toplantılar düzenledi.

Hristiyanlığı tanımayanlarla iletişim kurabilmek için Türkçe çalışmalarına katıldı. Türkiye topraklarında pastoral görevin somutlaşabilmesi için Türkçe yayınlar yapma konusunda büyük bir gayretle çalıştı (Kutsal Ayin Kitabı, çocuklar ve yetişkinler için Din ve Ahlak İlkeleri Kitabı, kullanılabilen tek baskı olan Kutsal Kitap çevirisini tamamlamak için Deuterokanonik kitapların çevirisi, aylık dergi olarak Sent Antuan Dostu)ile birlikte Katolik öğretisi ile alakalı kitaplar, Kilise Babalarından eserler, azizler hakkında kitaplar, Türkçe Breviarium (Günlük Övgü Duaları, Saatlerin Övgüsü, Akşam Övgü Duaları, Dört Haftalık Mezmurlar ve Ölüler için Dualar) gibi 40’tan fazla kitabı Türkçe’ye kazandırdı.

Bu haber sat7 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sat7) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sat7). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+