Karabağ`daki ateşkes sonrası Paşinyan ve Aliyev ilk kez bir araya geliyor - Gündem
08 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Միհր / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

11 Ocak 2021  

Karabağ`daki ateşkes sonrası Paşinyan ve Aliyev ilk kez bir araya geliyor -

Karabağ`daki ateşkes sonrası Paşinyan ve Aliyev ilk kez bir araya geliyor Karabağ`daki ateşkes sonrası Paşinyan ve Aliyev ilk kez bir araya geliyor

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in girişimiyle, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında 11 Ocak'ta Moskova’da üçlü bir görüşme gerçekleştirilecek.

Açıklamaya göre, görüşmede 9 Kasım 2020’da Artsakh'a (Dağlık Karabağ) yönelik imzalanan ortak bildirinin uygulanması sürecinin gidişatı ve bölgede mevcut olan sorunların çözümü için atılabilecek adımların ele alınması planlanıyor.

Putin’in Paşinyan ve Aliyev’le ayrı görüşmeler gerçekleştirmesi de planlar arasında.

Görüşmede çatışmalardan etkilenen bölgelerde yaşayanlara insani yardım sağlanması, ayrıca ticaret, ekonomi ve ulaşım ağlarının önündeki engellerin kaldırılması ve bunların geliştirilmesi konularının üzerinde durulacak.

Ermenistan Başbakanlık Sözcüsü Mane Gevorgyan, Facebook’taki açıklamasında önceden planlanan görüşmenin gündeminin daha çok ekonomi ile ilgili olacağını ifade etti. Gevorgyan, bölgesel bağlantıların açılması, Ermenistan’dan Rusya ve İran’a da dahil olmak üzere uluslararası yük taşımacılığının gerçekleştirilmesine değinileceğini belirtti.

Gevorgyan, yarınki görüşmede Artsakh’taki sorunların çözümü ya da bölgesel başka bir mesele üzerine bir belgenin imzalanmasının planlanmadığını söyledi.

Gevorgyan, “Görüşmenin gündemindeki konular üzerinde, yani ekonomi alanında, esir değişimi ve kayıplarla ilgili konular üzerinde bir anlaşmaya varılırsa, toplantı sonrasında ortak bir bildiri imzalanması mümkün” ifadelerini kullandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+