Agos`un acı kaybı - Gündem
08 Aralık 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Տրե / Օր : Միհր / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

11 Ocak 2021  

Agos`un acı kaybı -

Agos`un acı kaybı Agos`un acı kaybı

Agos'un ilk yazarlarından, Hrant Dink'in yakın dostu, 1980 öncesi Demokrat gazetesi yazarlarından Oşin Çilingir hayatını kaybetti...

Agos'un ilk yazarlarından, Hrant Dink'in yakın dostu, 1980 öncesi Demokrat gazetesi yazarlarından Oşin Çilingir hayatını kaybetti.

Oşin Çilingir geçirdiği rahatsızlık sonucu bugün (10 Ocak) evinde hayatını kaybetti. Çilingir 76 yaşındaydı.

Oşin Çilingir Agos'un ilk köşe yazarlarındandı ve Hrant Dink'in de yakın dostuydu. Meslek örgütlerinde yöneticilik yapan, sol düşünce ve mücadele içinde de bulunan Çilingir, 1980 öncesinde Demokrat gazetesinde Cihan Ateş imzasıyla yazılar kaleme alıyordu. Çilingir bazı yazılarını da Yalçın Çilingir imzasıyla yayınlıyordu.

Gazete yer alan bilgilere göre Çilingir'in Agos yazılarından derlenen "İçimizdeki Kara Delik" başlıklı kitap 2002 yılında Aras Yayınları'ndan çıkmıştı.

Oşin Çilingir 1945 yılında Diyarbakır'da, Fatih Paşa Mahallesi'nde doğdu. Hançepek'te büyüdü, Süleyman Nazif İlkokulu'nu bitirdi (1957).

Aynı yıl ailesiyle birlikte İstanbul'a göçtü. Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi (1963) ve İTÜ Maden Fakültesi'nden mezun oldu (1969). Maden mühendisliği, meslek örgütlerinde yöneticilik ve bir süre de gazetecilik yaptı.

Haftalık Agos Gazetesi'nde "Bir zamanlar dışladığım ruhumda yaptığım gezintileri, ruhumla olan didişmelerimi dile getiriyor" dediği "hiçbir tanıma girmeyen tür"de yazılar kaleme aldı.
Bu haber odatv kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (odatv) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(odatv). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
Etiketler : hrantdink2021
+