​Koronavirüsün mutasyonlu yeni varyantı dünyanın 60 ülkesinde tespit edildi - Gündem
26 Eylül 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4515 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

21 Ocak 2021  

​Koronavirüsün mutasyonlu yeni varyantı dünyanın 60 ülkesinde tespit edildi -

​Koronavirüsün mutasyonlu yeni varyantı dünyanın 60 ülkesinde tespit edildi ​Koronavirüsün mutasyonlu yeni varyantı dünyanın 60 ülkesinde tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk örneklerine İngiltere'de rastlanan korona virüsünün mutasyon geçirmiş ve daha hızlı yayılan yeni türünün 60 ülkede tespit edildiğini duyurdu. Virüsün İngiltere'de ortaya çıkan türü gibi daha bulaşıcı olduğu düşünülen Güney Afrika varyantının ise toplam 23 ülke ve bölgede görüldüğü belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'nın ardından ABD'de salgının en çok etkilediği eyaletlerden biri olan Kaliforniya'da, virüsün daha bulaşıcı olabileceği belirtilen yeni bir varyantı bulunmuştu. L452R adı verilen varyantın özellikle Los Angeles kentinde ilk dalgaya kıyasla daha hızlı yayıldığı kaydedilmişti.

Ocak ayı başında Pfizer/BioNTech aşısının, İngiltere ve Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni korona virüsü mutasyonuna karşı etkili olduğu açıklanmıştı. Pfizer'dan aşı bilimcisi Phil Dormitzer, aşının hem İngiltere hem de Güney Afrika varyantında tespit edilen 'N501Y' isimli mutasyonu nötralize ettiğini söylemişti. Toplamda 16 farklı mutasyon test edildi ve hiçbirinin gerçekten önemli bir etkisi olmadı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+