​UNESCO, Dağlık Karabağ`a delil toplayan heyet gönderecek - Gündem
26 Eylül 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

26 Ocak 2021  

​UNESCO, Dağlık Karabağ`a delil toplayan heyet gönderecek -

​UNESCO, Dağlık Karabağ`a delil toplayan heyet gönderecek ​UNESCO, Dağlık Karabağ`a delil toplayan heyet gönderecek

UNESCO, Dağlık Karabağ’a delil toplamak hedefiyle uzman grubu göndermeye karar verdi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan, kurumun Genel Müdürü Audrey Azoulay ile yaptığı telefon görüşmesinde bu karardan memnun olduğunu dile getirerek, Artskah’taki Ermeni kültürel mirasın evrensel önemine vurgu yaptı.

Ayvazyan, kültürel mirasın korunmasının siyasileştirilmesinin ve Azerbaycan'ın, bu süreci bilerek engelleme çabasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Bakan, Ermeni mirasın kasten yok edildiğini ve bu mirasın aidiyetinin bilerek çarpıtıldığını dikkate alarak, Azerbaycan kontrolü altına geçen bölgelerde Ermeni tarihi, kültürel ve dini mirasın korunması yönünde acil adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Ermeni tarihi ve kültürel eserlerin, bölgesel zengin mirasın ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çeken Ayvazyan, bunların korunması konusunda UNESCO’nun yoğun katılımını beklediğini de dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere Azerbaycan, Ermeni tarihi ve kültürel mirasını sürekli olarak yok etme politikasını sürdürüyor. En son Karabağ savşında da Azerbaycan’ın kontrolü altına geçen topraklarda Ermeni mezarlıklar ve haçkar’ların, Azerbyacan’lı askerler tarafından yok edildiğini gösteren sayısız görüntüler internet ortamında yayınlandı. Diğer yandan, Azerbaycan’ın işgal ettiği tarihi Ermeni Şuşi şehrinde bulunan Surb Astvatsatsin (Kazançetsots) kilisesi de Azerbaycan’ın vandalzminden etkilendi: kilise defalarca bombalanarak kubbesi yıkıldı.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+